30 Lis 2015
Dział: Ogólna

Saga rodu Chmielewskich

Chyba wszyscy mieszkańcy Nałęczowa znają nazwiska twórców Zakładu Wodoleczniczego, którzy w 1878 roku zebrali akcje po 15 000 rubli i dwa lata później, po remoncie dawnej rezydencji pańskiej, otworzyli uzdrowisko. Organizatorami tego pierwszego na Lubelszczyźnie przedsiębiorstwa byli dawni sybiracy, mieszkańcy Litwy i Kresów Wschodnich: Fortunat Nowicki, Wacław Lasocki, Konrad Chmielewski i inżynier Michał Górski z…
20 Wrz 2014
Dział: Ogólna

Powstańcy warszawscy związani z Nałęczowem

Jak co roku 1 sierpnia, w Warszawie o godz. 17 zawyły syreny, a ludzie, auta i cały ruch zamarły na minutę. Kto widział na własne oczy, wie, jak silne wrażenie pozostaje. W tym roku, jako że rocznica wybuchu powstania jest okrągła, 70., ruch został zatrzymany na minutę też w innych miastach Polski, ale nie w…
20 Maj 2014
Dział: Ogólna

Napoleon z makatki wyzwaniem dla Ziemianek

15 listopada 1796r na bagnistym terenie w widłach rzek Adygi i Alpone niedaleko Werony 24 tysięcy żołnierzy austriackich stanęło przeciwko 20 tysiącom Francuzów walczących z pierwszą koalicją. Pod Ronco wojska francuskie przeprawiły się przez Adygę i uderzyły na Austriaków.
08 Lut 2014
Dział: Ogólna

Wspomnienie o Lucjanie Lewandowskim

Nawiązując do wspomnień Stefana Butryna o Lucjanie Lewandowskim, pragnę podać moje kontakty z artystą. Otóż pracując w P.P. „Uzdrowisko Nałęczów” latach 1954-1955 pobierałem lekcje rysunku u pana Lucjana. Trwało to około roku, do chwili powołania mnie do wojska w dn. 9 grudnia 1955 r.
08 Lut 2014
Dział: Ogólna

Wspomnienie o Monice Żeromskiej

W nałęczowskiej księgarni państwa Rodaków nabyłem ostatnio ciekawą książkę pod tytułem „Ocalić od zapomnienia – Anna i Monika Żeromskie”, w której znalazły się wspomnienia ludzi pióra, sztuki oraz znajomych Stefana, Anny i Moniki Żeromskich.Lektura tej książki przypomniała mi moje spotkania z Anną i Moniką w: Konstancinie, Warszawie, Karmanowicach i Nałęczowie.
23 Kwi 2012
Dział: Ogólna

Profesor Adamczyk

Badacze życia i twórczości Stefana Żeromskiego (2) Jednym z tytanów pracy naukowej nad spuścizną Stefana Żeromskiego jest też profesor z Wyższej Szkoły Pedagogicznej z Kielc - Zdzisław Jerzy Adamczyk, postać znana w Nałęczowie nie tylko z publikacji pt. "Listy Oktawii do Stefana Żeromskiego", ale także ze spotkań z młodzieżą i kuracjuszami w Pałacu Małachowskich, gdzie…
23 Sty 2012
Dział: Ogólna

Profesor Pigoń (1)

Parę słów o trzech polskich uczonych, którzy dużą część swojego życia poświęcili badaniom nad życiem i twórczością Stefana Żeromskiego. To prof. Stanisław Pigoń, dr Jerzy Kądziela i prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk. Na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował wiele lat, słynny badacz literatury polskiej dr Stanisław Pigoń, który żył w latach 1886-1968, historyk literatury, edytor, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego,…
22 Lut 2010
Dział: Ogólna

Jak powstawało Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych (2)

W następnych latach p. Jan Żylski odszedł na emeryturę, wówczas zlikwidowano rzeźbę w drewnie, a na to miejsce wprowadzono wikliniarstwo i zabawkarstwo. Wikliniarzem był p. Sanecki z Kazimierza. Zabawkarstwo miękkie przejęła prof. Maria Smuczak, Kazimierz Smuczak uczył w naszej klasie liternictwa i technologii, dyktując z podręcznika materiał programowy.
19 Lis 2009
Dział: Ogólna

100 lat Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa (1)

17 października b.r. nałęczowscy regionaliści spotkali się w sali balowej Pałacu Małachowskich, by świętować 100 lecie powstania i działalności Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa. Patronat honorowy nad jubileuszowym spotkaniem objęli - Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Jerzy Szmajdziński, Wojewoda Lubelski Genowefa Tokarska i Burmistrz Nałęczowa Andrzej Ćwiek.
19 Lis 2009
Dział: Ogólna

Hrabia Ludwik (2)

Na kilka miesięcy przed utworzeniem niepodległego, choć nie w pełni suwerennego państwa, Księstwa Warszawskiego, Ludwik Małachowski wstąpił do walczącego u boku Napoleona Bonaparte wojska polskiego. Zaciągnął się w Warszawie do Gwardii Honorowej Polskiej, w której przeszedł chrzest bojowy, walcząc z wojskami rosyjskimi w zimowej kampanii 1806/1807 roku.