Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych
02 Mar 2020
Dział: niezłomni

Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych

1 marca – święto Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych tych, którzy mieli odwagę przeciwstawić się czerwonej fali sowieckiego niszczenia polskiego ducha. Tych ludzi dzisiaj wspominamy i czcimy, z pełną powagą, szacunkiem i należnymi wszystkimi honorami. W hołdzie historii i z nadzieją dla przyszłości.
Partyzancki płaskowyż - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28 Lut 2018
Dział: niezłomni

Partyzancki płaskowyż - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W partyzanckiej walce przeciwko sowietyzacji Polski Lubelszczyzna należała do najbardziej zaangażowanych, patriotycznych regionów kraju. Na Lubelszczyźnie z kolei jednym z miejsc, gdzie niepodległościowa partyzantka była bardzo aktywna jest płaskowyż nałęczowski - region w dużej części pokrywający się z tak zwanym "trójkątem turystycznym": Puławy- Kazimierz- Nałęczów. Na tym terenie spotykały się wpływy dwóch ugrupowań partyzantki poakowskiej…
IPN
28 Gru 2017
Dział: niezłomni

1 marca: Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Strona www.polskiepodziemie.pl zawiera ogromny zbiór fotografii i dokumentów, które w przystępny sposób ukazują istotę Polski podziemnej. Uzupełnieniem tych materiałów są teksty historyków z lubelskiego oddziału IPN, zawierające informacje o sensie i działaniu powojennego podziemia, a także o metodach jego zwalczania przez komunistyczny aparat represji.
14 Gru 2017
Dział: niezłomni

Rozbicie oddziału "Szatana"

Klęska 19 maja 45 w lesie pod Nałęczowem, przy drodze prowadzącej do wsi Łubki zginęło 17 młodych ludzi, żołnierzy AK. Zostali zabici przez Grupę Operacyjną NKWD, która w tym miejscu urządziła zasadzkę. Z liczącego 30 ludzi oddziału ocalało tylko trzynastu, wśród nich było kilku rannych.
29 Paź 2017
Dział: niezłomni

W pojedynkę przeciwko kompanii

9 października 1946 w Nałęczowie doszło do walki między dwoma partyzantami WiN a KBW. Partyzanci to bracia Wojanowie; Tadeusz ("Michał") i Witold ("Pirat"), członkowie nałęczowskiej placówki WiN, którzy 8 października o zmierzchu przyszli do matki po prowiant i zmianę bielizny i wbrew regułom konspiracji zostali na noc.
Pomnik partyzantów poległych w bitwie z komunistami
09 Lis 2015
Dział: niezłomni

Pomnik partyzantów poległych w bitwie z komunistami

Sprawy pomnika partyzantów poległych w bitwie z komunistami w 1945 - ciąg dalszy. Gorzki list pani Lucyny Perepeczko w poprzednim numerze GN, sprawił, że poczułem się wywołany do tablicy.
14 Gru 2001
Dział: niezłomni

Pacyfikacja Wąwolnicy przez UB

2 maja 2001 minęła 55-ta rocznica spalenia Wąwolnicy. Pierwszym (wg. Waldemara, W. Bednarskiego - historyka zajmującego się Lubelszczyzną), który opisał pacyfikację Wąwolnicy był Stanisław Wójcik, bliski współpracownik Mikołajczyka. Drugiego lub trzeciego dnia po spaleniu rozmawiał z mieszkańcami Wąwolnicy i sporządził odpowiednie protokoły. Opis pacyfikacji Wąwolnicy znajduje się w załączniku nr 6 do protokołu z 10-tego…