28 Gru 2017

Żeromski o Nałęczowie

Z listów Stefana Żeromskiego do Oktawii Kraków, 9 marca 1892 roku "Dla mnie każdy szczegół wiosny w Nałęczowie znany jest na pamięć. Mógłbym dokładnie powiedzieć kiedy które drzewo rozpuści, gdzie najpierw zazieleni trawa, pamiętam kolor rzeki i tysiące refleksów, jakie badałem na jej powierzchni gdy zbliżały się dnie ciepłe. Pamiętam ósmy marca - pierwszy rozlew…
22 Kwi 2011

Uczennice Stefana Żeromskiego (1)

W Dworze Górskich w Nałęczowie W ostatnich latach dwudziestego wieku dziennikarze nazywali Nałęczów – "Nałęczowem Prusa i Żeromskiego". A przecież 100 lat temu to był Nałęczów Michała Górskiego, który folwark Nałęczów kupił w roku 1880. Przebudował gorzelnię na dwór i w nim zamieszkał z rodziną.
19 Lip 2009

Hanna Mortkowicz-Olczakowa i Jakub Mortkowicz - dobroczyńca Żeromskiego

Hanna Mortkowicz-Olczakowa, autorka wielu książek o sztuce, literaturze i wielu ciekawych wspomnień o znanych twórcach, wśród nich niezmiernie ważny i interesujący tom wspomnień o Żeromskim, pod tytułem "O Stefanie Żeromskim - ze wspomnień i dokumentów".
16 Sty 2007

O niedokończonym portrecie Stefana Żeromskiego

w Muzeum S. Żeromskiego w Nałęczowie    Po II wojnie światowej, w zbiorach Muzeum Stefana Żeromskiego były cztery portrety pisarza. W tym malowany olejno przez E. Niewiadomskiego w 1900 roku, St. Ignacego Witkiewicza z 1918 r, oraz przez Michała Bojczuka z 1904. Był też portret rysowany węglem w 1904 roku przez Tymona Niesiołowskiego.
05 Cze 2006

W kręgu Żeromskich (listy, wspomnienia)

Warszawa, 7 V 1962 Szanowny Panie!    Proszę mi darować, że na list Pański z końca grudnia odpisuję dopiero teraz. Złożyło się na tę zwłokę wiele przeszkód, przede wszystkim moja starość, która jest jedynym właściwym usprawiedliwieniem.
27 Maj 2005

W kręgu Żeromskich

(listy i wspomnienia)
21 Lip 2003

Nieznany list Stefana Żeromskiego

Nieznany list Stefana Żeromskiego do Zarządu Głównego "Światła" w Lublinie w sprawie opieki nad Ochronką dla dzieci w Nałęczowie.
20 Lis 2002

Tymon Niesiołowski - portrecista Stefana Żeromskiego. Jego wspomnienie o pisarzu

Tymon urodzony w 1882 roku we Lwowie, syn Cecyli z Dzikowskich i Norberta Niesiołowskiego, urzędnika w Wydziale Krajowym Sejmu Galicyjskiego. Szkołę - Gimnazjum ukończył we Lwowie, maturę uzyskał w szkole realnej tamże.
18 Maj 2002

Nowe wydawnictwo nałeczowskie

Stefan Żeromski; O Adamie Żeromskim. Wspomnienia.
18 Lut 2002

Kartki z dziejów "ochrony" im. A. Żeromskiego w Nałęczowie

Stefan Żeromski, podróżując po różnych krajach miał możność porównania, jak w innych warunkach młodzież spędza czas beztrosko pod opieką doskonałych pedagogów w szkołach i ochronach.