29 Gru 2017
Dział: Okolice

Wojciechów - warszaty i spotkania kowali

Ogólnopolskie Spotkania Kowali Odbywają się od 1984 roku. Od 1992 roku organizatorem Spotkań jest Gminny Ośrodek Kultury. Jest to czterodniowa impreza organizowana w lata parzyste w lipcu.
29 Gru 2017
Dział: Okolice

Wojciechów - turystyka

Gotycko - renesansowa Wieża Ariańska z początku XVI wieku Wieża w Wojciechowie została wzniesiona w latach 1520-1530 przez Pileckich, ówczesnych właścicieli Wojciechowa.
29 Gru 2017
Dział: Okolice

Kult Matki Bożej Kębelskiej - Wąwolnica

Sanktuarium Tradycja kultu Matki Bożej w Kęble i Wąwolnicy sięga prawdopodobnie okresu najazdów tatarskich na Rzeczpospolitą pod koniec XIII w. W kronice parafialnej czytamy: "Strasznym był rok 1278 dla Polski. Nawała tatarska zalała ją całą. Ziemia Lubelska najwięcej od innych spustoszeniu uległa, wtedy w głąb kraju krocie spieszyły barbarzyńskie zagony, tu zakładały główne swoje obozowiska,…
29 Gru 2017
Dział: Okolice

Wąwolnica - warto zobaczyć

Na wzgórzu stoi neogotycki kościół z zachowaną XV-wieczną kaplicą (prawdopodobnie zamkową), ze śladami późniejszych przeróbek.
29 Gru 2017
Dział: Okolice

Kazimierz Dolny

Jedyny w swoim rodzaju zespół urbanistyczno-krajobrazowy z panoramą przełomowego odcinka dolnego Wisły. Ruiny zamku Kazimierza Wielkiego z gotycką wieżą strażniczą z XIV w., kościół farny (1586-89), z jednymi z najstarszych organami w Polsce (1607-20). W rynku kamienice podcieniowe. Późnorenesansowe spichlerze (XVII w.).
29 Gru 2017
Dział: Okolice

Lublin

Więcej informacji: www.e-lubelskie.eu
29 Gru 2017
Dział: Okolice

Puławy

Klasycystyczny pałac Czartoryskich (projekt Ch. P. Aignera). W otaczającym go parku liczne budowle z epoki - pałacyk Marynki i Świątynia Sybilli na wzór antycznej świątyni w Tivoli, Domek Gotycki.
29 Gru 2017
Dział: Okolice

Wąwolnica

Status: Gmina wiejska Województwo: lubelskie Powiat: puławski
29 Gru 2017
Dział: Okolice

Wojciechów

Miejscowość leży kilka kilometrów na południe od Nałęczowa i słynie z organizowanych tu Ogólnopolskich Spotkań Kowali oraz dominującej w krajobrazie zabytkowej Wieży Ariańskiej z pocz. XVI w. Tutaj znajduje się także jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa. Północna część gminy leży w granicach otuliny Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.
29 Gru 2015
Dział: Okolice

Janowiec

Zamek nad Wisłą zbudował kasztelan wiślicki Piotr Firlej w pierwszej połowie XVI w. Rozległe nieregularne założenie posiadało wewnętrzny dziedziniec i było chronione wieżami. Rozbudowywany i odbudowywany ze zniszczeń przez kolejnych właścicieli - po Firlejach byli to Tarłowie i Lubomirscy (do końca XVIII w.) - stawał się powoli pałacem, który na przełomie XVII i XVIII wieku…