Napisane przez  Agnieszka Wójcik
19
Lis
2013

Po lekcjach dziecięca alternatywa

Na zajęcia świetlicowe zapisanych jest sześćdziesięcioro dzieci, ale tyko ok. dwudziestu korzysta ze świetlicy codziennie, reszta przychodzi od czasu do czasu. Tu nie tylko bawią się i odrabiają lekcje, ale uczą się też otwartości na świat i drugiego człowieka, znajdują radę, jak rozwiązywać swoje problemy, odkrywają swoje talenty, rozwijają pasje.

Dzieci i młodzież mają w placówce zapewnioną należytą opiekę, mogą tu również znaleźć wiele pomysłów na spędzanie czasu po szkole. W trzech salach świetlicowych znajdują się: stoły do bilarda, tenisa stołowego, piłkarzyki, odbiornik TV, radioodtwarzacz z CD oraz sala plastyczna. Od września bieżącego roku utworzyliśmy w świetlicy kółka zainteresowań: teatralne, taneczne, muzyczne, plastyczne i sportowe.

Na zajęciach plastycznych dzieci i młodzież mają okazję poznać różne techniki malarskie i rysunek. Zaznajamiają się z najróżniejszymi sposobami ozdabiania przedmiotów codziennego użytku, od zwykłego pomalowania po techniki takie, jak decoupage czy wykonywanie przedmiotów z filcu, a także dekoracje z papieru i stroiki świąteczne. Kółka taneczne i sportowe organizują zajęcia ruchowe z elementami tańca oraz gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu z użyciem piłek lub hula hop. Na zajęciach teatralnych dzieci przygotowują krótkie pantomimy lub przedstawienia, uczą się planowania poprzez pisanie scenariuszy, dziewczynki przygotowują własne podkłady muzyczne.

Współpracujemy również ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Kęble. Organizujemy spotkania integracyjne, aby wyczulić dzieci i młodzież na potrzeby innych oraz zmniejszyć dystans do osób niepełnosprawnych. Od wielu lat współpracujemy z Nałęczowskim Ośrodkiem Kultury, gdzie w okresie ferii lub wakacji korzystamy z organizowanych warsztatów.

W październiku dzieci wykonały plakat informacyjny pod tytułem „Spełniamy marzenia”, dotyczący pomocy w spełnieniu marzeń chorej dziewczynki. Zbierały dla niej maskotki, a także wykonywały kartki urodzinowe. W najbliższym czasie planujemy spotkanie z wolontariuszami z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych oraz… Halloween. Będziemy wspólnie przygotowywać dekoracje, a także wycinać dynie. W tym roku być może uda nam się zorganizować wspólną zabawę andrzejkową z wróżbami i poczęstunkiem. Przy okazji organizowania spotkań uczymy, jak ładnie nakryć stół i jak go ozdobić.

Chcemy stale i z ogromną pasją wspierać młodych ludzi w ich starcie w dorosłe życie, zależy nam na tym, aby dzieci potrafiły przenieść nabyte tu umiejętności w swoje codzienne życie, na grunt swojej rodziny. Naszym priorytetem jest wpoić tym młodym ludziom oddanie dla drugiego człowieka, nauczyć, jak ważnym i cennym skarbem jest w naszym życiu przyjaźń i rodzina.

„Dziecięca Alternatywa” to świetlica prowadzona przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nałęczowie od października 1997 r. Placówka mieści się w bloku przy ul. Głębocznica 23a. Finansowana jest z budżetu Gminy Nałęczów ze środków finansowych przeznaczonych na działania profilaktyczne ujęte w Gminnym Programie Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Narkomanii.

(0 głosów)