Napisane przez  J
19
Lis
2013

Sprawdź, jak słyszysz

Nawet osoba z najlepszym słuchem z upływem lat prosi, by mówić do niej głośniej i wyraźniej, głośniej nastawia telewizor czy radio. Jest to typowy objaw stopniowej utraty słuchu.

Z wiekiem zużywa się aparat słuchowy, zniszczone zostają drobne komórki rzęsate w ślimaku. Ale nie tylko czas jest sprzymierzeńcem głuchoty. Statystyki podają, iż blisko 5 mln ludzi w Polsce ma uszkodzony słuch, a co czwarta osoba powyżej 60 roku życia słyszy coraz gorzej. Największy odsetek wśród osób niedosłyszących stanowią mieszkańcy dużych miast, co jest związane narażeniem na wzmożony hałas. Decybele są wszędzie – na ulicy, w pracy, a nawet w domu. Niejednokrotnie sami fundujemy sobie hałas, słuchając np. głośnej muzyki, zwłaszcza przez słuchawki. Oprócz torpedujących nas decybeli, są i inni wrogowie słuchu. To przede wszystkim choroby – grypa czy infekcje górnych dróg oddechowych – stany zapalne ucha środkowego i zewnętrznego, a ponadto niektóre leki lub urazy mechaniczne.

Tracąc stopniowo słuch, można tego nie zauważać i na co dzień radzić sobie z problemem. Jeśli przestałeś rozumieć słowa w hałaśliwym otoczeniu, nie rozumiesz dokładnie, co ktoś do ciebie mówi, w czasie rozmowy prosisz często o powtórzenie wypowiedzi, inni zwracają ci uwagę, że mówisz za głośno – warto wykonać badanie słuchu.

Podstawowym badaniem – prostym i niedrogim – jest audiometria. Polega ona na określeniu progów słyszenia dźwięków podawanych przez słuchawki. Badana osoba sygnalizuje przyciskiem minimalny poziom słyszenia podawanego tonu. Wynik badania przedstawiony jest w formie wykresu, tzw. audiogram.

Lekarz specjalista – otolaryngolog lub audiolog – na podstawie badania określi stopień niedosłuchu, zdiagnozuje również jego przyczynę i podejmie odpowiednie leczenie. Wiele schorzeń ucha zewnętrznego i środkowego może być leczonych farmakologicznie lub chirurgicznie. Gdy nie jest to możliwe, ubytek słuchu może być skorygowany za pomocą aparatu słuchowego. U osób ubiegających się o prawo jazdy lub podlegających badaniom kontrolnym, bada się słyszalność szeptu. W przypadku podejrzenia niedosłuchu przeprowadzane jest badanie audiometryczne.

Audiometrię można wykonać w placówkach Luxmed-Uzdrowisko Nałęczów w Nałęczowie i Poniatowej. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Można je przeprowadzać również u dzieci (powyżej 7 roku życia). Konsultacje i badania: audiolog lek. med. Joanna Wawrzyszak

(0 głosów)