Napisane przez  Izabella Nowotny
19
Lis
2013

Wspomnienie letnich koncertów muzyki kameralnej

Letnie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Nałęczowie, które w tym roku odbyły się po raz trzeci, zdobyły już swoje miejsce na liście stałych imprez. Odbywają się w kościele parafialnym, bo o ile muzyka kameralna, jak nazwa wskazuje, nie wymaga dużych sal koncertowych, korzeniami swoimi sięga zwyczaju muzykowania w pomieszczeniach dworskich, to gdzież poza kościołem można dziś znaleźć organy?

Koncerty adresują melomanów przebywających w Nałęczowie na stałe lub rekreacyjnie, miłośników instrumentów różnych, nie tylko organów. Są absolutnym wyjątkiem na scenie muzycznej Nałęczowa. Udowadniają, że doznanie muzyczne nie musi być łomotem, reklamy nie muszą pchać się do prezbiterium, i że wystarczy raz wymienić sponsorów, żeby uczestnicy koncertów zorientowali się, komu zawdzięczają tę ucztę duchową.

Na przestrzeni lipca i sierpnia odbyły się cztery koncerty, których organizatorem artystycznym był Michał Sławecki. Pieczołowicie dobrany program przedstawiał utwory z różnych epok, od Buxtehudego do kompozytorów współczesnych. Oprócz recitali organowych w wykonaniu Michała Sławeckiego, Małgorzaty Trzaskalik-Wyrwy i Mateusza Gałuszki mieliśmy szansę usłyszeć Trio Akordeonowe w składzie: Piotr Tomala, Martyna Chojnacka i Mikołaj Stolarski oraz śpiewaczkę Dorotę Szczepańską, sopran. Występ tej młodej śpiewaczki tym bardziej nas ucieszył, że jest ona laureatką „Złotego Słowika” Belcanto 2007. W ten sposób swoim głosem spięła dwie najważniejsze imprezy muzyczne Nałęczowa.

A komu zawdzięczamy tę wyjątkowe przeżycia? Parafii pw.św. Jana Chrzciciela, Ośrodkowi Chirurgii Oka dr. Zbigniewa Zagórskiego, Bankowi Spółdzielczemu i Zakładowi Leczniczemu „Uzdrowisko Nałęczów” SA–wszyscy, którzy sponsorowali koncerty, z Nałęczowa.

(0 głosów)