Napisane przez  BW
21
Lis
2003

Ocalić od zapomnienia

"...nie chciałabym, aby uległo zniszczeniu to, w co śp. Stefan Żeromski włożył tyle pieniędzy i tyle swojej ostatniej troski w życiu..." Te słowa z testamentu Oktawii Żeromskiej stały się mottem Konferencji Muzeów Biograficzno - Literackich, jaka odbyła się w miniony piątek (3.10) w Nałęczowie.

Okazją do spotkania się przedstawicieli 25 muzeów biograficzno - literackich z całej Polski w Nałęczowie był jubileusz 75 lecia Muzeum Stefana Żeromskiego.

   W sali balowej Pałacu Małachowskich od przedpołudnia odbywały się odczyty referatów poświęconych m.in. świętującemu swój jubileusz Muzeum Stefana Żeromskiego, ewidencjonowaniu dóbr kultury w muzeach, kondycji muzeów w dobie transformacji. Uroczystości jubileuszowe swoim patronatem objął Minister Kultury Waldemar Dąbrowski oraz Marszałek Województwa Lubelskiego Henryk Makarewicz.

   Konferencja zgromadziła muzealników będących za razem członkami PTTK, którzy dyskutowali o zadaniach, problemach, z jakimi borykają się dziś muzea, a także o planach na przyszłość. Tego dnia Kierownik Muzeum S. Żeromskiego p. Maria Mironowicz - Panek przyjęła mnóstwo gratulacji, życzeń, podziękowań za swoją dotychczasową pracę.
   Przybyli na konferencję goście mieli także okazję zwiedzić nałęczowskie muzea biograficzno - literackie. W ogrodzie przy Chacie Żeromskiego czekała ich miła niespodzianka - koncert Nałęczowskiej Orkiestry Dętej w blasku zachodzącego słońca.
   Wieczorem muzealnicy wyjechali do Kazimierza Dolnego, gdzie w "Kuncewiczówce" kontynuowali spotkanie. Na sobotę - drugi dzień konferencji zaplanowano wycieczkę na trasie: Nałęczów - Wola Okrzejska - Romanów - Lublin. W lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza podsumowano obrady i zakończono to spotkanie grona "specjalistów od przechowywania przeszłości".

   W dzisiejszych trudnych czasach, kiedy na wszystko brakuje pieniędzy, brak należytego wsparcia finansowego odczuwa także "kultura". Ale miejmy nadzieję, że przy wsparciu Ministerstwa Kultury oraz władz lokalnych uda się ocalić od zapomnienia - to jakże istotne w dobie transformacji - polskie dziedzictwo kulturowe.
B. Wartacz
  • 1Konferencja Muzeów Biograficzno - Literackich - 3 października 2003
(0 głosów)