Napisane przez  BW
21
Lis
2003

III nałęczowska jesień z seniorem

W tym roku (5 października) odbyła się już trzecia edycja tej imprezy.
   Mimo deszczowej aury goście dopisali. W trakcie tej kilkugodzinnej imprezy rozstrzygnięto konkurs "Piękno naszych ogrodów" zorganizowany przez NOK i Klub Byłych Pracowników Oświaty i Przyjaciół Szkoły.
Konkurs ten skierowany był do wszystkich posiadaczy działek w Pracowniczym Ogrodzie Działkowym "Wzgórza" nr 1 i nr 2 oraz członkiń KGW w gminie Nałęczów. Do tej pory konkursy organizowane w naszej gminie nie obejmowały efektów pracy działkowiczów, dla których to miejsce jest prawdziwym azylem. Konkurs "Piękno naszych ogrodów" trwał od wiosny do jesieni. Chętni mogli zgłaszać swoje działki w sześciu kategoriach konkursowych: I "Piękno pór roku", II "Ogród ozdobny", III "Ogród wypoczynkowy", IV"Ogród użytkowy", V "Ekologia", VI "Mała architektura ogrodowa". Warto wspomnieć, iż był to konkurs fotograficzny, a więc oceniający najciekawsze - zdaniem właścicieli - fragmenty ich ogrodów. Przeprowadzone w ramach konkursu sesje zdjęciowe dały w sumie ok. 250 zdjęć, z których jurorzy wytypowali 36 do wystawy głównej. Fotogramy te można było oglądać w sali wystawowej NOK. Pozostałe zdjęcia konkursowe zostały przedstawione publiczności, która w trakcie imprezy mogła wytypować kandydatów do nagrody publiczności.
   Jury w składzie: Ryszard Radomski, Barbara Ścibior, Anna Wójcik- Kager, Bogusława Gałat, Grzegorz Piech do każdej kategorii konkursowej nominowało odrębnie: działkowiczów oraz właścicieli gminnych ogródków przydomowych.

Atrakcyjne nagrody ufundowane przez lokalnych sponsorów przyznano:
I kategorii "Piękno pór roku": p. Mieczysławowi Zdyblowi (Ogród nr 1) i p. Renacie Luśni (Bochotnica); II kategorii "Ogród ozdobny": p. Tadeuszowi Wojtczukowi (Ogród nr 2) i p. Wiesławie Kowalskiej (Piotrowice);
III - "Ogród wypoczynkowy": p. Wiesławie Olszak (Ogród nr 1) i p. Renacie Luśni (Bochotnica);
IV- "Ogród użytkowy" nagrodę przyznano p. Jerzemu Zającowi, (w gminnych ogródkach przydomowych nominacji nie przyznano);
V - "Ekologia" nagrodę otrzymały: p. Sabina Seroczyńska -Kozuba (Ogród nr1) i p. Lucyna Łowczak (Bronice);
VI - "Mała architektura ogrodowa" nagrodę otrzymały: p. Sabina Seroczyńska- Kozuba ( Ogród nr 1) oraz p. Renata Luśnia (Bochotnica).

Nagrody wręczali przybyli na tę imprezę: za-ca Burmistrza Zbigniew Pacholik, Przewodniczący Rady Miejskiej - Krzysztof Zubrzycki, Prezes Zarządu Pracowniczego Ogrodu Działkowego "Wzgórza" nr 1 i nr 2 - Ryszard Radomski, Stanisław Kramarczuk - "Polskie Jaskinie Solne", Bogusława Gałat - dyr. NOK oraz Stefan Butrym, który tak pięknie pisał o nałęczowskich ogrodach.

   Podczas tej jesiennej imprezy nałęczowscy Seniorzy prezentowali także swoje prace- dary ogrodów, wyroby z wosku, obrazy, hafty, które, co warto przypomnieć 30- 31 sierpnia br. prezentowane były na 11 Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów w Bydgoszczy. Panie z Klubu Haftu "Ziemianka" prowadzonego przez p. Krystynę Tarkę, zostały docenione za swoją pracę i zdobyły jedną z kilku równorzędnych nagród. Wzory zaprezentowanych tam haftów pochodzą z istniejącej w Nałęczowie w latach 1908 - 1936 "Szkoły Ziemianek". Senoirki, skupione w pielęgnującym nałęczowskie tradycje Klubie Haftu, wyhaftowały kordonkiem w kolorze starego złota obrus i ofiarowały go z okazji 25 rocznicy pontyfikatu papieżowi Janowi Pawłowi II. Kopię obrusu, nad którą obecnie pracują, pragną ofiarować miejscowemu kościołowi parafialnemu. Przygotowują także serwetki, które sprezentują na Mikołajki kobietom z Domu Samotnej Matki w Poniatowej.
   Tak więc, wiele się dzieje w Nałęczowie dzięki Seniorom. Nie poddają się upływowi czasu i aktywnie spędzają wolne chwile. Nieustannie ofiarują komuś swój czas, zainteresowanie, promując przy okazji nasze miasto. Życzymy im pogodnej jesieni.
B.W.
  • 1Ogród p. Jerzego Zająca
  • 2Ogród p. Lucyny Łowczak
  • 3Ogród p. Renaty Luśni
(0 głosów)