Napisane przez  B
21
Lis
2003

Siatkarskie Asy

Głównym zadaniem sekcji piłki siatkowej jest szkolenie dzieci i młodzieży. Od kilku lat kreowany jest model sekcji środowiskowej. Idzie o to, aby klub skupiał wśród zawodników młodzież z terenu Nałęczowa, jak i miejscowości gminy Nałęczów. Bardzo zadowala fakt, że w zajęciach organizowanych przez klub uczestniczy duża grupa dzieci i młodzieży z okolicznych wsi. Zważywszy, że zawodnicy w wieku seniorów opuszczają często Nałęczów (młodzież powyżej 18 roku życia), główny ciężar tworzenia klubu środowiskowego opiera się na kadetach, a więc uczniach szkół podstawowych i gimnazjów.

   Tworzenie takiej sekcji środowiskowej (czyli związanej ściśle z najbliższym terenem Nałęczowa) opiera się w dużej mierze na współpracy trenerów i nauczycieli szkół z terenu gminy. Dzięki zaangażowaniu burmistrza Nałęczowa, jak i przychylności szkół (m.in. SP w Piotrowicach, która udostępnia swoje sale oraz Zespół Szkół Ekonomicznych w Nałęczowie) taka współpraca przynosi wymierne efekty. Od 6 lat siatkarze z Cisów są systematycznie uczestnikami ćwierćfinału Mistrzostw Polski. W sezonie 2002/2003 Cisy były nawet organizatorem ćwierćfinału MP po zdobyciu mistrzostwa województwa w kategorii kadetów. Niestety dla seniorów poprzedni sezon był najsłabszym - zajęli 7 miejsce.

   W sezonie 2003/2004 sekcja uczestniczy w rozgrywkach w trzech kategoriach wiekowych: młodzików, juniorów (niekwestionowany lider w województwie) i seniorów.
Od ubiegłego roku sekcja posiada boisko do piłki plażowej zbudowane własnymi środkami. Stąd też aktywny udział drużyny w rozgrywkach piłki plażowej zarówno w województwie, jak i w całym kraju. Drużyna sekcji siatkarskiej klubu sportowego "Cisy" już od wielu lat zajmuje czołowe miejsca wśród drużyn województwa lubelskiego. Wyniki osiągnięte w 2003 roku to:
- 1. miejsce w województwie i udział w 1/4 finału Mistrzostw Polski drużyny kadetów (niestety nie udało się przejść do dalszych eliminacji)
- wicemistrzostwo i mistrzostwo kadetów w piłce plażowej
- 3. miejsce w lidze juniorów.
   Co ciekawe - wychowankowie klubu są obecnie wypożyczani do różnych drużyn na terenie województwa i kraju, gdzie grają w zespołach drugoligowych. Zaś jeden z wychowanków- Emil Żak- jest członkiem kadry narodowej. Celem sekcji piłki siatkowej jest zwiększenie ilości szkolonej młodzieży, obecnie liczy ona ok. 50 zawodników. W momencie powstania hali sportowej w Nałęczowie- pragnieniem organizatorów jest wejście klubu do II ligi. Przy obecnym potencjale nie stanowiłoby to problemu, a najistotniejsze, że są to zawodnicy z lokalnego środowiska. Oczywiście większy, masowy udział młodzieży w zajęciach byłby łatwiejszy, gdyby w Nałęczowie istniał właściwy duży obiekt, co- miejmy nadzieję- jest już tylko kwestią najbliższego czasu. Kierownik sekcji siatkarzy- Tadeusz Chrościcki- mówi: "Jestem bardzo zadowolony, że mamy spore osiągnięcia w ciągu kilku ostatnich lat. Współpracują ze sobą trenerzy i nauczyciele wychowania fizycznego. To wspaniale, że mimo pewnych niedostatków finansowych udaje się tak małe środowisko jak Nałęczów utrzymać na wysokim poziomie w województwie. Nałęczów jest we wszystkich turniejach wojewódzkich bardzo groźnym przeciwnikiem".

   Klub ze swej strony zapewnia dzieciom i młodzieży opiekę pedagogiczną i merytoryczną. "Chcielibyśmy bardziej uaktywnić rodziców"- dodaje pan Chrościcki.- "Rodzice powinni sobie zdawać sprawę, że muszą ponosić pewne drobne koszty, podobnie jak w przypadku zajęć tanecznych czy muzycznych. A praca z dziećmi i młodzieżą- prócz ogromnej satysfakcji i miłego wypoczynku- przynosi też efekty wychowawcze. Sport to świetna forma wychowania dziecka i ukształtowania jego osobowości. Siatkówka wymaga rozegrania myślowego i wykształtowania pracy zespołowej. Wymaga od zawodników dyscypliny oraz zwartego działania w grupie".
   Na koncie sekcji siatkarskiej jest aż 35 pucharów zdobytych w różnych latach i w różnych turniejach. Są to same najwyższe nagrody, co cieszy tym bardziej, że przeciwnikami są często drużyny ze szkół sportowych, więc specjalnie ukierunkowanych na takie wychowanie.

Ostatnie mecze siatkarzy:
- juniorzy- 6 października zwycięstwo z "Elitą" Puławy 3:0
11 października zwycięstwo z "Opolankami" Opole Lubelskie 3:0
26 października zwycięstwo z "Piascovią" Piaski 3:0
- seniorzy- zwycięstwo z "Granitem" Bychawa 3:1
zwycięstwo z "Perłą" Telatyn 3:1
najbliższy mecz odbędzie się 8 listopada i będzie to rywalizacja w Kraśniku.
"Naszą sekcję tworzy grupa sympatycznych kolegów. Współpracują ze sobą trenerzy i nauczyciele. Dzięki przychylności władz oraz szkół osiągamy bardzo dobre wyniki"- mówi pan Chrościcki. "Wszystko to wskazuje, że inwestycje w młodzież nie są pomyłką. Zawsze oczekujemy na wszystkich chętnych w każdej kategorii wiekowej!".
(Bogóś)
(0 głosów)