Napisane przez  B
21
Lis
2003

Wystawa Tadeusza Paszko

Do końca października w Małej Galerii Państwowego Liceum Plastycznego można oglądać wybrane prace Tadeusza Paszko.
   Tadeusz Paszko urodził się w 1949 r. w Szczebrzeszynie. W 1974 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Michała Byliny. W malarstwie olejnym zajmuje się tematyką pejzażową, wiejską, religijną i polityczną. W latach 1974- 2001 był nauczycielem w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Chełmońskiego w Nałęczowie.


   Osiadł w Nałęczowie zaraz po studiach. Urzekł go krajobraz i specyficzna atmosfera panująca w miasteczku, sprzyjające twórcom wyciszenie, odpoczynek od gonitwy za sprawami wielkiego świata. W tematyce religijnej jego obrazy nawiązują do znanych tematów biblijnych. Stara się w nich przekazać zadumę nad losem człowieka w odniesieniu do wiary. Tematyka społeczna jest bardzo szeroka i te z kolei malowidła artysty poruszają problemy, jakie aktualnie dostrzega przechadzając się po uzdrowisku i okolicach. Zasadniczo tematem jego prac jest człowiek, nie stroni jednak od pejzaży, które traktuje jako zabawę z płótnem, rozgrzewkę przed kolejnym poważnym wyzwaniem, tudzież wytchnienie dla duszy.
   W dorobku Tadeusza Paszki są liczne wystawy zbiorowe, jak i indywidualne. Wystawy indywidualne organizowane były w Nałęczowie, Lublinie, Warszawie, Zamościu, Siedlcach, Pionkach, Radomiu.
(Bogóś)
  • 34paszko1
  • 34paszko2
(0 głosów)