Napisane przez  KG
21
Mar
2003

Dbaj o zdrowie w Nałęczowie

Miody i preparaty pszczele


   Pisaliśmy w poprzednim numerze o działaniu i stosowaniu preparatów pszczelich i miodów. Tak jak wspomnieliśmy, w różnych schorzeniach powinno się stosować odpowiedni rodzaj miodu.
   Miód gryczany - występują w nim duże ilości witaminy C i rutyny oraz magnez, żelazo, fosfor, miedź, cynk, bor, jod, nikiel, kobalt. Ma bardzo korzystne działanie w chorobach serca i układu krążenia. Miód gryczany z uwagi na dużą zawartość łatwo przyswajalnego żelaza i wit. C, jest stosowany w leczeniu niedokrwistości zarówno u dzieci jak i dorosłych. Ma właściwości ochraniające i odtruwające wątrobę. Powinni go spożywać ludzie starsi oraz wszyscy miażdżycowcy niezależnie od wieku.
   Miód rzepakowy - zawiera witaminy z grupy B, wit. C i K-cholinę. Obecne w nim mikroelementy oraz cukry proste sprawiają, że miód ten jest bardzo skuteczny w stanach wyczerpania psychicznego i fizycznego. Zalecany jest głównie we wszelkich schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Wskazany jest także dla chorych nawet na cukrzycę oraz w chorobie wieńcowej i układu krążenia. Wspomaga także leczenie nerek i dróg moczowych. Powinno się spożywać ten miód przez kilka tygodni po operacji woreczka żółciowego. Stosowany zewnętrznie na rany przyspiesza ich gojenie i bliznowacenie.
   Miód lipowy - jest niezwykle cennym lekarstwem w leczeniu przeziębienia, grypy i innych chorób przebiegających z wysoką temperaturą. Obecne w nim olejki eteryczne mają właściwości bakteriobójcze przez co pomagają w niszczeniu drobnoustrojów na błonach śluzowych. To działanie miodu lipowego pozwala wykorzystywać go także w leczeniu chorób układu moczowego i przy dolegliwościach ginekologicznych.
   Miód wrzosowy - pomaga szczególnie w leczeniu gardła, jamy ustnej, błon śluzowych oraz wszelkich schorzeń nerek i dróg moczowych. Polecany jest dla panów po 45 roku życia, aby mogli uniknąć schorzeń prostaty, a dla mężczyzn już dotkniętych powiększeniem gruczołu krokowego lub jego stanem zapalnym dobrze robi kuracja tym miodem łącznie z piciem naparu z kwiatów wrzosu.
   Miód spadziowy - zalecany jest w schorzeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, układu krążenia, zapalenia płuc i w gruźlicy. Ma pozytywny wpływ na cały układ moczowo płciowy a także skórę i pracę serca. Miód ten ma również działanie antybiotyczne oraz właściwości uodparniające na infekcje wirusowe. Jest też skuteczny w leczeniu przeróżnych nerwic i depresji.
   Miód wielokwiatowy - działa ogólnie wzmacniająco, łagodzi stany wyczerpania fizycznego i psychicznego. Z uwagi na zawartość pyłków z wielu rodzajów kwiatów można nim łagodzić objawy alergii. Kuracja taka polega na spożywaniu miodu wielokwiatowego zaczynając od jednej łyżeczki i zwiększając codziennie dawkę do 15 łyżeczek, następnie dawkę dzienną zmniejsza się aż do dawki początkowej.

Informacje na temat leczniczego stosowania miodów i preparatów pochodzenia pszczelego można uzyskać w sklepie Zielarsko-Medycznym "MELISANA" w Nałęczowie.
Krzysztof Górniak
(0 głosów)