Napisane przez  IN
19
Lut
2009

Kącik kulinarny

Drodzy Czytelnicy
W nowym roku wielu z nas podjęło, czasem w duchu, czasem publicznie jakieś zobowiązania, mające przynieść nam korzyści. A że rok jest jeszcze młody, pragnęłabym dodatkowo zobowiązać Państwa do... Do współpracy z kącikiem kulinarnym "Gazety Nałęczowskiej". Dochodzą mnie słuchy, że chcielibyście Państwo widzieć więcej potraw regionalnych - ja też, i więcej potraw nowoczesnych - osobiście nie jestem tym zainteresowana.

O potrawach nowoczesnych, szybkich, kuchni orientalnej, różnych dietach itd. istnieje mnóstwo pozycji, czy to książkowych, audycji radiowych, programów telewizyjnych. O ich rozpowszechnienie dbają różne grupy zainteresowane, najczęściej w sprzedaży składników tych potraw. I to nas odróżnia - nasze zainteresowanie kuchnią nie jest podyktowane komercją, lecz tradycją. Jeśli sami nie zadbamy o przekazanie i rozpowszechnienie naszych lokalnych smaków, zaginą one w nawale oferowanych nam z zewnątrz potraw nowomodnych. Dlatego raz jeszcze zapraszam Państwa do współpracy - nasze lokalne tradycyjne przepisy kuchenne mogą przyjść tylko od was. Ale żeby mi nie było w nich margaryny czy wiórków kokosowych! 

A ponieważ o tej porze roku w naszym regionie tradycyjnie jadało się kasze, wybrałam dziś dla Państwa przepis na groch z pęczakiem pani Danuty Czyżewskiej z Kolonii Wojciechów oraz pierogi z białym serem i kaszą jaglaną polecane przez panią Barbarę Głos z KGW w Bronicach. Kasze od pokoleń świetnie sprawdzały się podczas mroźnych zimowych obiadów. Pani Głos mówi: "Jak moja pamięć sięga, jadłam te pierogi w domu. Mama moja Mazur Wiktoria opowiadała, że dostała ten przepis od Babci w 1926 roku. Przecież wszyscy wtedy siali proso, z którego ziarna robiono kaszę, a słomę używano na pędzle do bielenia mieszkania". 

Groch z pęczakiem 

Składniki: groch 1 kg, pęczak 1 kg, boczek 1 kg (mój przypisek: wydaje mi się to porcja na dużą rodzinę). 

Boczek kroimy na drobne kawałki, smażymy. Groch moczymy. Wypłukany groch gotujemy w wodzie, solimy do smaku. Do podgotowanego grochu dodajemy pęczak (wcześniej wypłukany). Pod przykryciem gotujemy na bardzo wolnym ogniu. Podczas gotowania dodajemy tłuszcz z zesmażanego boczku (część). Ugotowaną potrawę podajemy na talerzach, polewamy pozostałą częścią tłuszczu. 

Pierogi z białym serem i kaszą jaglaną 

Składniki: nadzienie - kasza jaglana 1 szklanka, ser biały 1 kg, mięta, sól, cukier do smaku; ciasto - mąka 1 kg, olej 1 łyżka, jajo 1 sztuka. 

Uprażyć kaszę (zagotować 2 niepełne szklanki wody ze szczyptą soli i cukru i wsypać kaszę. Gotować na wolnym ogniu, mieszając aż wciągnie wodę. Odstawić na płytę, przykryć, aż się upraży). W dużej misce zgnieść ser, dodać ostudzoną kaszę, dobrze wymieszać z solą, cukrem i miętą. Na stolnicy zagnieść ciasto, rozwałkować i wykrawać szklanką kółka. Nadzienie nakładać małą łyżeczką i zlepieniu brzegów rzucać na wrzącą wodę osoloną, gotować aż pierogi wypłyną. Podawać z kwaśną śmietaną z glinianego garnka. 

Czekam na Państwa przepisy 

Izabella Nowotny
(0 głosów)