Napisane przez  JB
08
Lut
2014

Stopa diabetyka

Kontrola cukrzycy to dużo więcej, niż oznaczanie stężenia glukozy we krwi! Powikłania, jakie mogą towarzyszyć tej chorobie, wymagają współpracy wielu specjalistów: diabetologa, kardiologa, ortopedy, okulisty, neurologa, nefrologa.

Nieprawidłowo leczona cukrzyca daje poważne powikłania, atakując różne narządy i układy organizmu. Jedną z poważniejszych konsekwencji cukrzycy jest neuropatia cukrzycowa. To zespół zaburzeń i objawów, których przyczyną jest uszkodzenie licznych włókien nerwowych wskutek wystąpienia długotrwałego nadmiaru glukozy we krwi. Neuropatia cukrzycowa może przebiegać skrycie i długi czas pozostawać nierozpoznana lub ujawniać się objawami, które są niecharakterystyczne, narastają powoli i mogą przypominać objawy wielu innych chorób. Najczęściej spotykane symptomy, to mrowienie, drętwienie, kłujący lub piekący ból, uczucie przebiegania prądu lub zimna.

Jedną z poważniejszych konsekwencji neuropatii cukrzycowej jest tzw. zespół stopy cukrzycowej. Problem wynika z pogorszenia ukrwienia w obrębie stopy, w związku z czym skóra, tkanki miękkie, mięśnie i nerwy ulegają przewlekłemu niedotlenieniu. O postępującym procesie chorobowym świadczy ból nasilający się w nocy, uczucie mrowienia i kłucia w stopie. Dość charakterystyczny jest wygląd skóry – staje się cienka, sucha, łuszcząca. Pojawiają się liczne pęknięcia z ogniskami martwicy i owrzodzeniami. Zaburzenie czucia wraz ze zmniejszonym przepływem krwi w naczyniach krwionośnych stóp powoduje, że nie odczuwany jest ból ze zranień. Z małych ranek mogą powstać owrzodzenia, a potem zgorzel. Ponadto istnieje duże ryzyko dołączenia się zakażenia bakteryjnego. Choroba może doprowadzić do amputacji stopy.
Podstawą jest prawidłowe leczenie choroby zasadniczej. Utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi, zapobiega komplikacjom. Pamiętajmy też, że niezwykle ważnym elementem są działania prewencyjne.

Stopa cukrzycowa wymaga również starannej pielęgnacji – utrzymywania higieny, noszenia odpowiedniego obuwia i skarpet. Podczas każdej wizyty lekarz diabetolog powinien obejrzeć stopy i sprawdzić obecność tętna na stopach. Raz w roku należałoby wykonać szczegółowe badania czucia oraz oznaczyć wskaźnik ABI, który informuje o zaburzeniach ukrwienia stopy. Mogą być również potrzebne dodatkowe badania, jak np. USG Doppler naczyń czy badanie angiograficzne. Zapraszamy na konsultacje do poradni diabetologicznej LUXMED-UZDROWISKO NAŁĘCZÓW w Nałęczowie i Poniatowej.

(0 głosów)