Napisane przez  Konsultacje: otolaryngolog lek. med. Małgorzata Żywot
20
Wrz
2014

Mów do mnie głośniej

Utrata lub ubytek słuchu może dotknąć każdą osobę, nieza- leżnie od wieku. Przyczyny tego zjawiska są różne. Specjaliści wymieniają takie czynniki, jak: uwarunkowania genetyczne, cho- roby przebyte w czasie ciąży, skutek przyjmowania niektórych leków, przebyte infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenia uszu, długotrwałe narażenie na hałas lub po prostu wraz z wiekiem starzenie się narządu słuchu.

Nawet osoba z najlepszym słuchem, z upływem lat prosi, by mówić do niej głośniej i wyraźniej, głośniej nastawia telewizor czy radio. Jest to typowy objaw stopniowej utraty słuchu. Z wiekiem zużywa się aparat słuchowy, zniszczone zostają drobne komórki rzęsate w ślimaku. Ale nie tylko czas jest sprzymierzeńcem głuchoty.

Coraz częściej obserwuje się uszkodzenie słuchu u młodzieży w wieku szkolnym. Nie bez wpływu na ten stan rzeczy jest przebywanie w środowisku o dużym natężeniu dźwięku (dyskoteki, koncerty), jak również używanie słuchawek, które znajdując się w bliskiej odległości od błony bębenkowej, dodatkowo wzmacniają podawany dźwięk. Przekroczenie indywidualnej, górnej granicy słyszalności powoduje nieodwracalne uszkodzenie słuchu.
Do zniszczenia błony bębenkowej i utraty słuchu może doprowadzić również przewlekły stan zapalny ucha.
Na zapalenie ucha środkowego choruje ponad połowa dzieci do 2 roku życia. Główną przyczyną są infekcje, czasami nawet błahe.
Wystarczy zwykły katar, by zakażenie wirusowe przeniosło się z nosa do ucha. Zapalenie ucha środkowego występuje w wyniku powikłań po grypie, anginie, zapaleniu gardła i zatok. Pamiętajmy, że niewłaściwa diagnoza, zbyt późno podjęte leczenie grożą powikłaniami prowadzącymi do czasowego lub trwałego osłabienia słuchu.

Po przebytych infekcjach górnych dróg oddechowych, stanach zapalnych uszu, badanie słuchu powinno być jednym z podstawowych badań. Najbardziej znaną metodą oceny słuchu jest audiometria tonalna. Badana osoba znajduje się w kabinie ciszy, zakłada słuchawki, przez które z audiometru generowany jest dźwięk. Pacjent sygnalizuje, gdy zaczyna słyszeć bardzo cichy dźwięk. Wynik w postaci krzywych audiometrycznych obrazuje próg słyszenia. Badanie to przeznaczone jest dla dorosłych i starszych dzieci. Wykorzystywane jest do oceny wielkości ubytku i rodzaju niedosłuchu. Warto je wykonać również wtedy, gdy przestałeś rozumieć słowa w hałaśliwym otoczeniu, nie rozumiesz dokładnie, co ktoś do ciebie mówi, w czasie rozmowy prosisz często o powtórzenie wypowiedzi, inni zwracają ci uwagę, że mówisz za głośno.

Jeśli lekarz stwierdzi w badaniu niedosłuch, należałoby jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Wiele schorzeń ucha zewnętrznego
i środkowego może być leczonych farmakologicznie lub chirurgicznie. Gdy nie jest to możliwe, ubytek słuchu może być skorygowany za pomocą aparatu słuchowego. Aparat można dobrać w poradni audiologicznej LUXMED - UZDROWISKO NAŁĘCZÓW. Tu również wykonywane są audiometryczne badania słuchu.

(0 głosów)