Dział: Inne

Ochronka ma gospodarza

   Chciałbym tu zrobić duże muzeum - mówi Gazecie Nałęczowskiej Jan Sęk
   Rada Miasta zadecydowała na marcowej sesji o wydzierżawieniu na okres 10 lat budynku "Ochronki" fundacji "Willa Polonia" Jana Sęka. Za uchwałą głosowali wszyscy obecni na sesji radni, prócz Wojciecha Chamerskiego, który się wstrzymał od głosu. Gorące komentarze wzbudziła wśród mieszkańców Nałęczowa wysokość czynszu; 100 złotych miesięcznie plus VAT do końca 2008 roku i 500 zł miesięcznie (plus VAT) do końca okresu dzierżawy.

Biblioteka z regionalna pasją

24 maja odbyło się w Bibliotece spotkanie z cyklu LUDZIE Z REGIONALNĄ PASJĄ.

Dział: Ogólna

Historia Szkoły Podstawowej w Sadurkach

Najstarsze wzmianki o edukacji w Sadurkach dotyczą czasów sprzed pierwszej wojny światowej. We wsi nie było wówczas szkoły. Nauka odbywała się w ciasnych mieszkankach u chłopów. W tzw. szkolnych pomieszczeniach brakowało mebli i pomocy naukowych. W zachodniej części Sadurek uczył niejaki Wierzbicki Jan a we wschodniej Depta Janina z Warszawy. Języka polskiego uczono z podręczników "Strzecha rodzinna" i "Snopek", a rachunków bez podręcznika. Za naukę rodzice płacili żywnością. Dzieci fornali i biednych chłopów uczyły się tylko czytać z książeczki do nabożeństwa (w języku polskim i rosyjskim).

Spadkobiercy stuletniej tradycji

Uroczystości 100-lecia Kółka Rolniczego w Piotrowicach
   11 lutego 2006 roku w sali szkoły w Piotrowicach odbyły się uroczyste obchody 100-lecia powstania kółek rolniczych w tej miejscowości (tekst o historii tychże zamieszczamy obok). Były to, jak dotąd, jedyne obchody tak zasłużonej rocznicy kółka rolniczego w naszym województwie.

logo gazeta naleczowska

reklama