Napisane przez  JBW
22
Lut
2010

Zdaniem jurorki

23 stycznia bieżącego roku, to jest w sobotę, odbył się w Nałęczowskim Ośrodku Kultury III Gminny Festiwal Kolęd, Obrzędów i Zwyczajów Świątecznych.

Przybyli na tę imprezę najważniejsi bohaterowie wydarzenia, czyli dzieci i młodzież w towarzystwie nauczycieli i opiekunów, a także rodzice i dziadkowie wspierający swoje pociechy.

Wystąpiły zespoły teatralne, zespoły wokalne, chór, soliści z Sadurek, Czesławic, Drzewc, Piotrowic i Nałęczowa. Przegląd odbył się w odrestaurowanej sali kinowej, z dobrym nagłośnieniem i oświetleniem, a także z wygodnymi nowymi fotelami. Całą imprezę sprawnie prowadził Leszek Madejski. Andrzej Walczak czuwał nad stroną muzyczną, Marek Bartkowiak nad oświetleniem i dokumentacją imprezy, a nad całością organizacji czuwała dyrektorka NOK Jadwiga Sawa-Bednarczyk.

Do oceny występujących zostało powołane jury w składzie: Lucyna Chudy – regionalistka, Marta Kajka – polonistka, Teresa Kmieć – muzyk i Janina Babinicz-Witucka – etnograf, przewodnicząca jury. Doceniając trud i wysiłek opiekunów przygotowujących dzieci i młodzież, do prezentacji jasełek i śpiewu oraz ich inicjatywę, a także doceniając pracę dzieci i młodzieży uznano, że wszyscy powinni być nagrodzeni. Niemniej jednak przegląd taki, oprócz spełniania istotnej roli, czyli podtrzymywania tradycji, ma za zadanie wyłonić najlepsze przedstawienia. Pod uwagę brano między innymi: autentyczność i oryginalność tekstów, zgodność z tradycyjnymi formami kolędowania, dykcję, interpretację tekstu, oprawę muzyczną, sposób prezentacji, pomysłowość, oryginalność, nowe niebanalne formy wyrazu artystycznego, ciekawe stroje, rekwizyty, ruch sceniczny itp.

W kategorii przedszkolnej wśród zespołów teatralnych wyróżniał się zespół "Aniołki" z Drzewc, w kategorii szkoły podstawowe kl. IV-VI – zespół teatralny z Piotrowic oraz zespół teatralny "Elfik" z Sadurek. Miłą niespodzianką było wystąpienie zespołu "Teatrum Angelorum" złożonego z młodzieży gimnazjum i szkoły średniej w Nałęczowie ze spektaklem "Wielkie przebudzenie".
Zachwycił nas świetny scenariusz, znakomicie odgrywane scenki, dopracowana dykcja, dobre teksty i głębokie przesłanie. Nie sposób tu wymienić wszystkich walorów widzianych przedstawień, ponieważ w każdym było coś ciekawego, np. W "Betlejemskiej nocy" wyróżniały się kreacje aktorskie i ciekawe stroje. W kategorii zespoły wokalne na wyróżnienie zasługują zespoły prowadzone przez panią Dagmarę Wrzos-Piech z Piotrowic za nowe kolędy i ciekawą ich interpretację, a także dwie bliźniaczki Angelika i Weronika Wójcik. Wśród solistek śpiewających kolędy, wymienić należy dziewczynki ze Szkoły Podstawowej z Nałęczowa Julię Jakubczyk, Paulinę Drąg, Julię Sałecką z Piotrowic oraz Weronikę Pardykę z Sadurek. Oryginalnie, lekko jazzująco zaśpiewała kolędy Monika Bartoś z gimnazjum z Sadurek. Ciekawy był także występ Iwony Grelowskiej i Kamili Rybkowskiej z nałęczowskiego liceum. Na przyszłość może warto byłoby sięgnąć po mało znane kolędy lub pastorałki.
Na zakończenie należy podkreślić dużą wartość takiego festiwalu dla środowiska, dla rozwoju talentów i dla kontynuowania tradycji.

autor: Janina Babinicz-Witucka
(0 głosów)