Napisane przez  DU
22
Lut
2010

Pomysł na biznes

Dobry pomysł jest podstawą każdego odnowienia lub zmiany. Ważna jest umiejętność stworzenia nowego pomysłu, zanim rozpoczniemy działalność, lub kiedy już ją prowadzimy i konieczne są modyfikacje.

Tworzenie pomysłów może być stymulowane zarówno w sposób pasywny jak i aktywny.
Jak zbliżyć się do dobrego pomysłu?


Wydobądź co najlepsze z własnego otoczenia. Czasami innowacyjny pomysł powstaje sam z siebie. Jeśli nie prowadzisz jeszcze własnej działalności, staraj się przebywać w kreatywnej atmosferze. Otaczaj się otwartymi ludźmi, którzy doceniają chęć stworzenia czegoś nowego, a w razie potrzeby służą swoją radą i pomocą. Poszukaj ludzi, którzy mają ogromną wiedzę, niekoniecznie z Twojej docelowej branży, i porozmawiaj z nimi. Dadzą Ci oni wiele informacji i pokażą nową perspektywę, co może pomóc w znalezieniu pomysłu.

Sam wymyśl nowe pomysły Obok znalezienia odpowiedniego otoczenia, równie ważne jest aktywne poszukiwanie pomysłów. Najbardziej popularną metodą jest burza mózgów. Podstawowe zasady, które mają zastosowanie przy burzy mózgów to:

  • Swoboda – daj swoim myślom "wolną rękę". Niech nic na nie nie wpływa. Pamiętaj, że na tym etapie nie ma dobrych i złych pomysłów. Ilość, a nie jakość – im więcej pomysłów, tym wyższe są szanse, że jest wśród nich ten najlepszy.
  • Krzyżowanie – każdy pomysł może prowadzić do nowego, a połączenie kilku pomysłów może prowadzić do powstania innowacji. Dlatego omów swoje pomysły z innymi, jest to niezwykle ważne.
  • Odrzuć uprzedzenia – oceniaj pomysły jeden po drugim. Również pomysł, który na pierwszy rzut oka wydaje się banalny, może prowadzić do pomysłu, który ostatecznie okaże się przydatny.
  • Notuj – notowanie pomysłów jest istotne. Po zakończonej sesji mogą zostać od razu ocenione i mamy pewność, że nie zostaną zapomniane.
  • Słuchaj – słuchanie cudzych pomysłów i śledzenie toku myślowego jest ważne i pomaga w zrozumieniu.
    Pozwala na przełamanie stereotypów i przełamanie własnego utartego toku myślenia sprawia, że stajemy się innowacyjni.
autor: Dorota Ulikowska - prawnik
(0 głosów)