Napisane przez  Anna Dobrowolska
19
Lis
2013

Eduscience, czyli przyjemne z pożytecznym

Projekt Eduscience jest jednym z największych projektów edukacyjnych w Polsce. Jego głównym celem jest zgłębianie wiedzy z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych. W ramach projektu uczniowie korzystają ze specjalnie do tego stworzonej platformy e-learningowej, uczestniczą w bezpośrednich transmisjach satelitarnych ze Stacji Polarnej na Spitsbergenie, prowadzą także monitoring pogodowy.

Szkoła Podstawowa w Piotrowicach realizuje projekt Eduscience od roku 2012. Jednym z jego założeń jest uczestnictwo w dwudniowej wycieczce, w czasie której młodzież ma okazję z bliska przyjrzeć się pracy naukowców zaangażowanych w projekt.

23 października br. uczniowie klasy piątej wyruszyli w swoją naukową podróż do Sopotu. Wybrzeże przywitało nas piękną pogodą. Młodzi naukowcy uczestniczyli w zajęciach w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, w czasie których dowiedzieli się, jak ogromną funkcję w życiu człowieka pełni woda. Poznali także elementy badań oceanograficznych ze szczególnym uwzględnieniem problemów środowiska przybrzeżnego. Mieli także okazję poznać pracę naukowców instytutu.

Na sopockiej plaży samodzielnie pobrali próbki wody morskiej do badań, a następnie, wspólnie z prowadzącymi zajęcia, przebadali te próbki. Na molo zobaczyli stację meteorologiczną. Po spacerze uczestnicy wysłuchali wspomnień dr Agaty Weydmann z pobytu na Spitsbergenie. Kolejny dzień to zajęcia w Błękitnej Szkole na Półwyspie Helskim przy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących ryb stale żyjących w Morzu Bałtyckim. Wiele emocji wywołała obserwacja niektórych gatunków ryb zachowanych w formalinie, a także przyjrzenie się z bliska szkieletowi foki. Młodzi przyrodnicy dowiedzieli się, jak zanieczyszczenie wód wpływa na faunę Bałtyku i co robią ekolodzy, by uratować zagrożone wyginięciem gatunki. Młodzież miała także okazję przyjrzeć się obowiązkom pracowników Fokarium. Wiele radości sprawiła im obserwacja karmienia i tresury fok. Dużym zainteresowaniem cieszył się także wykład: „Czy bursztyn to kamień?”. Uczniowie dowiedzieli się, jak odróżnić prawdziwy bursztyn od kamienia i przy tej okazji sprawdzili, czy okazy znalezione na sopockiej plaży to prawdziwe bursztyny.

Wycieczka dała uczniom niebywałą możliwość nie tylko poznania pracy naukowców, ale czynnego uczestnictwa w ich obowiązkach. Pozwoliło im to na spojrzenie na fakty, o których uczą się w książkach z nieco innej perspektywy. Mimo napiętego harmonogramu, udało się nam także zwiedzić gdańską starówkę i pospacerować po sopockim molo. Nasza morska przygoda okazała się niezapomnianym przeżyciem i bardzo ważnym doświadczeniem w życiu uczniów Szkoły Podstawowej w Piotrowicach.

(0 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Sobowtóry Noc w bibliotece »