Napisane przez  RK
19
Lis
2009

Zaczęło się w Polsce

Pod takim hasłem Szkoła Podstawowa im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Drzewcach realizuje program kształtujący u uczniów tożsamość narodową. Działania podjęte przez szkołę mają na celu zwiększyć wiedzę o wydarzeniach związanych z II-gą wojną światową, przybliżyć postacie wybitnych strategów i wojskowych, poznać losy ludności cywilnej.

W ramach programu uczniowie wzięli udział w akademii, przygotowanej przez Ewę Pyśniak, w rocznicę 17 września, która odbyła się na cmentarzyku wojennym w Drzewcach.

Uczniowie klas IV-VI poznali wojenne losy najbliższych przeprowadzając wywiady, rozmowy ze świadkami tamtych dni. Wychowawcy przybliży dzieciom najważniejsze fakty związane z kampanią wrześniową. Uczniowie zwiedzali wystawę na Zamku Lubelskim "Wrzesień 39" i "Człowiek i wojna".

Również Dzień Komisji Narodowej związany był z obchodami 70-tej rocznicy napaści Niemiec na Polskę. Na akademii przygotowanej przez Annę Pardykę i Alicję Olejnik uczniowie mogli zapoznać się z tajnym nauczaniem. Pani Anna Pardyka przygotowała gazetkę poświęconą tajnemu nauczaniu. Uczniowie mogli się z niej dowiedzieć jak było organizowane, poznać postacie nauczycieli, którzy organizowali je w Drzewcach, Nałęczowie i Wąwolnicy. Program realizowany będzie przez cały rok szkolny 2009/10. Organizowane będą konkursy, wystawy, Przygotowując i realizując ten program "Zaczęło się w Polsce" chcemy, aby nasi uczniowie wiedzieli, kto był agresorem, kto poszkodowanym, i jakie są konsekwencje fałszowania i nieznajomości historii.

Renata Koput
(0 głosów)