Napisane przez  JBP
19
Lis
2009

Nietypowe lekcje pierwszaków

"Zielona szkoła" w Zespole Szkół im. Z. Chmielewskiego w Nałęczowie

Czy wiecie co to jest katalpa? Gdzie rosną w Nałęczowie miłorzęby i tulipanowce? Co mieściło się pierwotnie w Galerii Kwadrat i Domku Greckim? Skąd wzięła się nazwa "Pawilon Angielski"? Na te i na wiele innych pytań na temat bogatej przeszłości i teraźniejszości Nałęczowa w dniach 14 - 15 września b.r. szukali odpowiedzi uczniowie "Chmielewskiego". A to wszystko w ramach "zielonej szkoły"

Celem zielonej szkoły jest integracja młodzieży, wyrabianie w uczniach postaw przedsiębiorczych, a jednocześnie realizacja ścieżki regionalnej - ze szczególnym uwzględnieniem osobliwości i atrakcji Nałęczowa.

W projekcie wzięli udział uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami Zespołu Szkół im. Zygmunta Chmielewskiego w Nałęczowie - w bieżącym roku dotyczyło to 156 uczniów i 6 nauczycieli. Program obejmował pieszy rajd do Wojciechowa, zajęcia integracyjne w zespołach klasowych, otrzęsiny klas pierwszych, dyskotekę, rozgrywki sportowe, lekcję muzealną, poznawanie Nałęczowa, konkurs międzyklasowy, ognisko. Uczniowie układali piosenki o nowej szkole, rozbawili uczestników profesjonalną grą aktorską podczas przeglądu małych form kabaretowych, stworzyli herby klasowe.

Interesujący i godny polecenia był program poznawania Nałęczowa. Wychowawcy przygotowali go w nowatorski sposób. Jeśli 15 września mieszkańcy Nałęczowa zadawali sobie pytania - cóż to za młodzi ludzie z kartkami papieru i długopisami grupkami wędrują po mieście lub zaczepiają przechodniów i osoby pracujące w różnych punktach i zadają pytania na temat Nałęczowa - to winnymi całego zamieszania byli uczestnicy "zielonej szkoły". Otrzymali oni 50 pytań dotyczących przeszłości i współczesności naszego miasteczka. Warunkiem pomyślnego wykonania zadania było odwiedzenie każdego miejsca, którego dotyczyły pytania. Po zakończonym spacerze, podczas ogniska odbył się quiz, który potwierdził, że metoda pracy została dobrana celnie. Nikt nie miał kłopotu nawet z najtrudniejszymi pytaniami.

Czy projekt się uczniom podobał? - Uczestnicy są bardzo zadowoleni i już pytają wychowawców o kolejne tego typu imprezy. Opiekunowie - sprawcy przedsięwzięcia podzielają ten nastrój. Cieszą się, że mogli zrobić coś w inny niż na lekcjach, nietypowy sposób i zgodnie z oczekiwaniami już planują dla swoich uczniów kolejne atrakcje.

Jolanta Bogusz-Pecio Nauczyciel ZS w Nałęczowie
(0 głosów)