W bieżącym roku w konkursie wzięło udział 72 artystów z 8 państw (Polska, Belgia, Czechy Niemcy, Rosja, Słowacja, Ukraina, USA). Nadesłali oni 185 prac w bardzo różnych technikach rysunkowych.
Komisja konkursowa obradująca w składzie: prof. zw. artysta grafik Danuta Kołwzan-Nowicka - przewodnicząca, prof. zw. artysta grafik Andrzej Basaj z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławia, Karol Koryczan - krytyk sztuki, eseista, prof. artysta grafik Artur Popek z Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie oraz prof. artysta grafik Piotr Smolnicki z ASP w Warszawie do wystawy wybrała 89 prac 59 artystów.
Nagrodę Główną Burmistrza Nałęczowa (5000 zł brutto) otrzymał Zbigniew Liwak z Lublina. I Nagrodę ufundowaną przez Z. L. "Uzdrowisko Nałęczów" S.A. przyznano Krzysztofowi Truszowi, a trzy równorzędne II nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Nałęczowie, Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa Jarosławowi Grulkowskiemu, Andrzejowi Łabuzowi i Elżbiecie Radzikowskiej. Wyróżnienia honorowe otrzymało sześcioro artystów: Marek Głowacki, Maria Sękowska, Tomasz Tobolewski, Paweł Warchoł, Jacek Wojciechowski i Joanna Wiszniewska-Domańska.
Po raz pierwszy konkurs na rysunek im. M. E. Andriollego zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa w 1987 roku. Dzięki dużemu zaangażowaniu artysty grafika Adama Panka konkurs reaktywowano w 2004 roku. Kolejna jego edycja już w obsadzie międzynarodowej odbyła się dwa lata później. Organizatorami tegorocznego konkursu są: Burmistrz Nałęczowa, Nałęczowski Ośrodek Kultury, Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie i Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego jest Adam Panek, a komisarzem Zbigniew Strzyżyński.
Wystawa pokonkursowa z Nałęczowskiego Ośrodka Kultury w grudniu będzie prezentowana także w Otwocku, a następnie w 2010 r. w Lublinie, Wrocławiu i Olsztynie. Warto zobaczyć, polecamy.