Napisane przez  Sabina Seroczyńska-Kozuba
20
Maj
2014

Wrażenia z kuracji "Przy tężni"

Nasz Nałęczów (mój z wyboru) słynie mineralną wodą, a Inowrocław, w którym miałam możliwość przebywać, solanką stoi. W dniach 14–16.02. br. uczestniczyłam w kolejnej – zorganizowanej przez Stowarzyszenie Polskich Mediów – Ogólnopolskiej Sesji Dziennikarskiej na temat „Rola lecznictwa uzdrowiskowego w krajach Unii Europejskiej na przykładzie Sanatorium Uzdrowiskowego „Przy Tężni” w Inowrocławiu.

Już w pociągu zastanawiałam się, co ja, mieszkanka uzdrowiska dowiem się na temat nowoczesnych metod lecznictwa uzdrowiskowego. Niestety, wiodący temat, budzący duże zainteresowanie żurnalistów, nie został zrealizowany z powodu niedyspozycji zdrowotnej prelegenta. Temat ograniczono do walorów uzdrowiskowych Inowrocławia bogatego w solankę i wody pitne wysokozmineralizowane.

MIASTO SOLI
Inowrocław leży na Kujawach, często jest określany mianem "miasta na soli". Historycznie rzecz ujmując, powstał na szlaku bursztynowym z południowej Europy nad Bałtyk. Tradycja warzenia soli na tych terenach sięga czasów średniowiecza. Tutejsza woda wg źródeł kronikarskich wyleczyła z niepłodności Judytę, żonę Władysław Hermana, matkę późniejszego króla B. Krzywoustego. Na bazie leczniczych wód w 1875 r. w Inowrocławiu założono uzdrowisko.
Piękno i walory Inowrocławskiej Kopalni Soli zaprezentowano nam na filmie. Niestety, kopalnia już nie istnieje, wskutek braku wyobraźni ówczesnych rządzących została w całości zalana z powodu zapadlisk terenów miejskich. Tak Inowrocław został pozbawiony unikalnej atrakcji turystycznej.
My nałęczowianie chwalimy się często wybitnymi kuracjuszami: B. Prusem, H. Sienkiewiczem, I. Paderewskim, Z. Nałkowską oraz S. Żeromskim, E. Szelburg- Zarembiną, M. E. Andriollim, którzy w Nałęczowie zamieszkiwali. Inowrocław też miał wśród kuracjuszy wybitne grono: Wł. Sikorski, S. Starzyński, M. Konopnicka, St. Przybyszewski, J. Kusociński oraz J. Kasprowicz, który tu mieszkał.
Formy lecznictwa uzdrowiskowego omówiono na przykładzie goszczącego nas Sanatorium „Przy Tężni”. Dawne sanatorium kolejowe działa już 60 lat. Przebudowane i rozbudowane stało się, wśród siedmiu obecnie istniejących, najnowocześniejsze. Jest atrakcyjnie położone na terenie Parku Solankowego, tuż przy Tężni Solankowej, która jest trzecim tego typu obiektem w kraju, dziewiątym w Europie.
Inowrocławska tężnia w porównaniu z ciechocińską jest ładniejsza i, co nie jest bez znaczenia, bezpłatna.

OFERTA SANATORIUM
W czasie wycieczki po sanatorium poznaliśmy
nowoczesną i doskonale wyposażoną bazę zabiegową, dostosowaną do potrzeb nie- pełnosprawnych. Oferuje ponad 60 zabiegów leczniczych, rehabilitacyjnych a także odnowy biologicznej, wszystkie w jednym kompleksie sanatoryjnym. Można tu leczyć schorzenia: kardiologiczne, ortopedyczne, neurologiczne, dróg oddechowych i onkologiczne. Lecznicze walory wód solankowych wykorzystuje się tutaj nie tylko do kąpieli w basenie i jacuzzi, ale również jako wody pitne w Pijalni Wód Mineralnych, która jednocześnie jest kawiarnią. Dla „leniwych” zbudowano minitężnię usytuowaną wewnątrz sanatorium. Cieszy się dużym zainteresowaniem kuracjuszy, bowiem solanka zawiera jod niezbędny w leczeniu niedoczynności tarczycy.
Kuracjusze przybywający do uzdrowiska w okresie letnim mają możliwość wypoczywania w ciekawie zaprojektowanym ogrodzie i podziwiania dywanów kwiatowych w pobliskim parku. Sanatorium przyjmuje kuracjusz zarówno z NFZ jak i komercyjnych, którym oferuje pakiety 7- i 14-dniowe, np. Zdrowy kręgosłup z Terapią Manualną, Piechotą po zdrowie, Aktywni 50+, Wczasy lecznicze z krenoterapią (kuracja oparta przede wszystkim na piciu wód mineralnych).

PRAKTYKA
Na zakończenie pobytu każdy z nas mógł uczestniczyć w konkursowej zabawie, opisując najczęściej wierszem swoje wrażenia z „trzydniowej kuracji” w basenie, jacuzzi, grocie solnej. Mój krótki wierszyk doczekał się uznania:
Nowoczesne, przyjazne Sanatorium Uzdrowiskowe
Co „Przy Tężni” się zowie
To gwarancja powrotu do zdrowia
Tu solankowa woda tężyzny i urody ci doda.
Walory i gościnność sanatorium "Przy Tężni" zachęcają do korzystania z jego usług, więc i ja przedłużyłam swój prywat- ny pobyt jeszcze o cztery dni.

(0 głosów)