Napisane przez  ZS
23
Kwi
2012

Ukraina - Polska: dwie wystawy rysunku

W Małej Galerii Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie oraz w Galerii Łuckiej Szkoły Artystycznej na Ukrainie zaistniały w tym samym czasie dwie wystawy rysunku uczniów.

12 marca w Nałęczowie została otwarta wystawa rysunków uczniów ukraińskich, 19 marca w Łucku wystawa prac rysunkowych i malarskich uczniów Liceum Plastycznego w Nałęczowie.

Na wernisaż do Nałęczowa przyjechał dyrektor Szkoły Artystycznej w Łucku Iwan Gawriliuk, absolwent design na Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie oraz artysta malarz Andriej Rusanowicz. Goście mogli zapoznać się z systemem kształcenia artystycznego w Polsce. Obejrzeli w nałęczowskim Liceum Plastycznym pracownie malarstwa i rysunku, rzeźby, projektowania graficznego oraz pracownie specjalistyczne: meblarstwa, wikliniarstwa, zabawek z tkanin i z drewna. Zwiedzili również zabytki i muzea Nałęczowa oraz mieli możliwość odwiedzenia kilku artystów. Nałęczowska delegacja w składzie: Zbigniew Strzyżyński, Małgorzata Oboz, Hanna Rybiec i Henryk Widelski udała się do Łucka na wernisaż 19 marca.

Łucka Szkoła Artystyczna jest 6-letnią państwową szkołą popołudniową, do której uczęszczają dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 lat. Zajęcia w niej prowadzone są tylko z przedmiotów artystycznych (malarstwo, rysunek, rzeźba, grafika, podstawy kompozycji, historia sztuki) oraz w klasie 5 i 6 z przedmiotów specjalistycznych takich jak: tkactwo, design, grafika komputerowa. Zestaw prac uczniów ukraińskich prezentowany w Małej Galerii wybrany przez Piotra Kmiecia prezentuje trzy tendencje rysunku szkoły łuckiej. Oparty na dokładnej konstrukcji i perspektywie rysunek studyjny martwej natury, postaci i głowy, bardzo wrażliwy rysunek walorowy wykonany akwarelą lub gwaszem, i dekoracyjny, nawiązujący do tradycji ludowych, rysunek postaci. Na wystawę do Łucka zostały wybrane różnorodne prace rysunkowe, zarówno studyjne postaci i martwej natury, jak i szkice ołówkiem, węglem, akwarelą. W pracach polskich uczniów widać dużą swobodę, ekspresję i indywidualność. Te dwie wystawy rysunku są wstępem do współpracy między obiema szkołami artystycznymi. Przez dyrektorów obu szkół Iwana Gawriliuka i Jarosława Ćwieka zostały już omówione kierunki działań i projekty inicjatyw do realizacji w przyszłym roku szkolnym po podpisaniu umowy.

autor: ZS
(0 głosów)