Napisane przez  red
21
Maj
2003

Gazeta Nałęczowska rozmawia ze Stanisławem Tarką

autorem albumu "Nałęczów minionych lat"

   Od najmłodszych lat związany jestem z Nałęczowem (na ile się orientuję rodzina jest związana z Nałęczowem od 1838 roku). Tu się urodziłem, chodziłem do szkoły. Aktualnie mieszkam w Strzelcach, ale stale bywam w Nałęczowie. Współpracuję z muzeami Prusa i Żeromskiego. Kiedy istniało Muzeum Spółdzielczości też tam wystawiałem swoje zbiory. Współpracuję też z Głosem Nałęczowa, gdzie zamieszczam artykuły historyczne. Należę do rodziny lubelskich regionalistów, od końca lat '50 zajmuję się zbieraniem materiałów o historii Lubelszczyzny, a głównie Nałęczowa. Interesują mnie w zasadzie wszystkie materiały rękopiśmienne i drukowane, mam też materiały filokartystyczne (pocztówki, fotografie, ilustracje), numizmatyczne, archeologiczne i inne.
   Posiadam dość duży zbiór dawnych pocztówek Lublina, Puław, Janowca, Dęblina, a przede wszystkim Nałęczowa. Posiadam też pocztówki z rysunkami znanego malarza i rysownika Tadeusza Michała Elwiro Andriollego, sławnego malarza i ilustratora, który ostatnie miesiące swojego życia spędził w Nałęczowie, tu zmarł i został pochowany na miejscowym cmentarzu wśród Sybiraków.
   Moje zbiory są prezentowane w albumie "Nałęczów minionych lat". Album został opracowany w ten sposób, że do opisu pocztówek, ilustracji, fotografii użyto m.in. cytatów i materiałów z dawnych źródeł. Można śmiało powiedzieć, że album ten jest wspaniały dziełem historycznym. Album został tak ułożony, że może służyć jako przewodnik po Nałęczowie. Z ciekawostek można znaleźć w albumie pierwszy herb Nałęczowa i listę zakładów fotograficznych działających tu między 1882 rokiem a połową XX wieku.
(0 głosów)