Napisane przez  IN
19
Kwi
2009

LOT promuje turystykę aktywną

Turystyka nie jest wymysłem naszych czasów. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiekową jest ta forma poznania i przeżycia rzeczy niezwykłych. Pierwszą formą turystyki było pielgrzymowanie. Prastare są szlaki religijne, ale i szlaki handlowe, którymi przemieszczali się wędrowcy, korzystając ze średniowiecznych grodów i klasztorów jako bazy.

Kraina Lessowych Wąwozów ma w tym zakresie bogatą historię: przechodził tędy szlak bursztynowy znad Morza Północnego nad Morze Czarne, szlaki religijne wiodące aż do Santiago de Compostella, wykorzystujące przeprawę Wojtyszyńską, a liczne grody, w szczególności Wąwolnica, były miejscami odpoczynku przed następnymi etapami wędrówek poznania. 

To historia, ale i dziś Kraina Lessowych Wąwozów ma do zaoferowania turystom różne formy przeżyć, zarówno w sferze fizycznej, jak i duchowej. Piękna oprawa krajobrazowo-przyrodnicza i historyczna, wyjątkowa dostępność skarbów Krainy pozwalają na uprawianie turystyki na różnych stopniach aktywności. Jednak pojawiło się nowe zadanie, którego nie stawiało się turystyce jeszcze 20 lat temu, a które wymaga zrewidowanego podejścia. Współczesną misją turystyki jest odciągnięcie młodego człowieka od wirtualnego świata komputera.
Wyzwaniem jest zachęcenie go do używania świeżego powietrza i poznawania świata rzeczywistego. Turystyka stanęła więc przed koniecznością lansowania nowych interesujących form, pojawiły się nowe dziedziny, takie jak: turystyka przygodowa, turystyka motorowa, turystyka sportowa. 
I w tej dziedzinie Kraina ma dużo do zaoferowania, o czym można dowiedzieć się z nowo wydanego dwujęzycznego (polski i angielski) informatora pt. "Turystyka aktywna w Krainie Lessowych Wąwozów". Informator lansuje zarówno turystykę tradycyjną, jak i współczesne formy. Tak więc obok szlaków pieszych, tras rowerowych czy kajakowych informuje o możliwościach podróżowania po Krainie balonem, czterokołowcami lub kolejką wąskotorową, oprócz oferty dla miłośników jazdy konnej dowiadujemy się, gdzie można poprawić kondycję mięśniowo-nerwową korzystając z basenów i kąpielisk, gdzie skorzystać z urządzeń, boisk i hal sportowych, odbyć ptasie safari czy złowić rybę życia. 

Zawartość merytoryczna tej publikacji adresowana jest zarówno do entuzjastów sportów, jak i do rodzin. Łączy ona mocny wątek rekreacji z doznaniami sportowymi i przygodowymi i podpowiada, jak uprawiać dany rodzaj turystyki wykorzystując inne informatory LOT-u: są odnośniki do Szlaku Muzeów, Szlaku Wąwozów, Szlaku Kapliczek czy Smaków. Dobra okładka i świetne zdjęcia, pokazujące symbiozę turysty z naturą, są silnym walorem tej publikacji, podczas gdy silnym atutem Krainy Lessowych Wąwozów jest oferta produktów turystycznych dostosowanych do potrzeb i zadań turystyki współczesnej. 

Izabella Nowotny
(0 głosów)