Napisane przez  B
21
Lip
2003

125 lat tradycji i współczesność

W 1817 roku prof. Piotr Celiński przeprowadził pierwszą naukową analizę chemiczną nałęczowskich wód, pochodzących z położonego na terenie malowniczego parku źródła. Potwierdził on lecznicze własności wody mineralnej. Od tamtej pory zaczęli tu licznie zjeżdżać turyści. Jednakże zniszczenia, jakie dokonały się podczas powstań narodowych, powstrzymały rozwój uzdrowiska. Dopiero w 1878 roku Fortunat Nowicki, Wacław Lasocki i Konrad Chmielewski zawiązali spółkę udziałową i przystąpili do "wskrzeszenia" uzdrowiska. Od tamtej pory minęło 125 lat.


   Właśnie w bieżącym, jubileuszowym, roku Uzdrowisko Nałęczów przeżywa swój drugi renesans. Możliwość zainwestowania dużych pieniędzy w remonty i modernizacje są dla Uzdrowiska wielką szansą rozwoju. Rocznica reaktywacji Uzdrowiska zbiega się zatem z ogromną inwestycją i powstaniem nowych atrakcji. Dzięki uprzejmości Dyrektora ds. Rozwoju - Jean- Francois Jolivalt'a i Anety Muller - Asystenta dyrektora możemy Państwu przedstawić te nowe elementy.

Najstarszy obiekt - Sanatorium nr 1 ze względu na swój zabytkowy charakter nie mógł być przebudowany, ale w jego wnętrzu dokonano gruntownego remontu, zaplanowana jest wymiana drewnianych balkonów.
   Duży nacisk został położony na rozwój "Batorówki". Istniejące sanatorium zostanie rozbudowane o 100 dodatkowych łóżek. W "Batorówce" znajdą się: restauracja, sale konferencyjne dające możliwość organizacji zebrań i konferencji. Sanatorium zostanie rozbudowane o część zabiegową. Będzie tam otwarty cały kompleks terapeutyczny: basen ruchowy dla ok. 8 osób, gabinety hydromasażu, gabinety okładów borowinowych, kabiny biczy szkockich, gabinety masażu klasycznego. Obiekt ten zostanie nazwany "Termy pałacowe" (w nawiązaniu do Pałacu Małachowskich). Goście sanatorium będą mieć możność zejścia na zabiegi nawet w szlafroku, bez konieczności wychodzenia z budynku Dla dopełnienia atrakcji znajdzie się w gmachu część restauracyjna. Rzecz jasna zabiegi i restauracja zostaną udostępnione także gościom z zewnątrz.
   Kolejną inwestycją Zakładu Leczniczego Uzdrowisko Nałęczów SA jest "Atrium". Nazwa wskazuje, że jest to element centralny zespołu uzdrowiskowego. Budynek ten powstanie w miejscu burzonej właśnie rozlewni wód. Pomieści duży basen (300 m2) z torami pływackimi i elementami terapii ruchowej: rzeczka wodna, leżaki wodne, gejzery, jacuzzi, a także nowoczesny basen błotny z białą borowiną. Ponadto w "Atrium" mieścić się będzie sauna, hamam (sauna wilgotna), gabinety kosmetyczne i część rekreacyjna: kręgielnia z kawiarenką i bilardem. "Atrium" otworzy swe drzwi wiosną przyszłego roku.
   "Mamy nadzieję, że Atrium przyciągnie wiele osób, które znajdą tu dla siebie rozrywkę. Oczywiście będzie to obiekt otwarty dla wszystkich gości Zakładu Leczniczego, pensjonariuszy kwater prywatnych, turystów i nałęczowian" - mówi pani Muller.

(Bogóś)
  • 1Znika stara rozlewnia wód
(0 głosów)