Napisane przez  red
21
Lip
2003

Nałęczowskie publikacje

Nałęczowskie Wiadomości Kulturalne
   Ukazał się numer Nałęczowskich Wiadomości Kulturalnych' lato 2003. Jak zwykle znajdujemy w nim wiadomości o imprezach sygnowanych przez Nałęczowski Ośrodek Kultury. Omówiono szczegółowo imprezy z cyklu Wiosny Kulturalnej. W jej ramach sporo miejsca poświęcono III Majówce z Panem Prusem- po raz kolejny zorganizowanej imprezie przybliżającej postać pisarza głęboko związanego z miastem.

   Oczywiście nie mogło też zabraknąć omówienia dokonań młodych plastyków na V Biennale Sztuki Najmłodszych, a także wieści z Liceum Plastycznego, w którym przez całą wiosnę i lato odbywają się wystawy prac plastycznych uczniów i postaci ze szkołą związanych.
Prócz tego mnóstwo atrakcji kulturalnych i prezentacji.
Gorąco polecamy!

  Głos Nałęczowa
   W maju, niemal równocześnie z Majówką z Panem Prusem, ukazał się tegoroczny Głos Nałęczowa. Wiele miejsca w piśmie poświęcono temu majowemu spotkaniu. Autorzy felietonów przypominają bogaty program imprez oraz przywołują niezapomnianą ciepłą atmosferę im towarzyszącą.
   Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa jak zawsze zadbało o sporą dawkę wiadomości kulturalnych dotyczących nałęczowskiego środowiska. I oczywiście równie ciekawe i obszerne są publikacje opisujące historyczne klimaty Nałęczowa.
Znajdziemy tam więc artykuł o historii Szkoły Ziemianek i związanych z nią tradycjach wpisanych w bogatą historię miasta. Obok możemy poznać losy Jana Witkiewicza, architekta, przyjaciela Stefana Żeromskiego, który zaprojektował i dopilnował budowy nałęczowskiej ochronki (w naszej gazecie polecamy temat dziejów ochronki). Nie brak również opowieści z romansem w tle- mowa o ciekawej historii rodziny Truszkowskich.

   Atrakcje kulturalne, podane jako danie główne, nie mogły się obyć bez przywołania klimatu koncertów muzyki poważnej odbywających się w Pałacu Małachowskich. Przy tej okazji możemy także poznać bliżej Prywatną Szkołę Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Nałęczowie, która obchodzi w tym roku pięciolecie istnienia.
A jeśli mowa o szkołach, to warto wczytać się w blok "Wychować człowieka" i artykuły omawiające powojenne wspomnienia z nałęczowskiego gimnazjum, a także nieistniejącej już Prywatnej Szkoły Handlowej, której wychowankowie byli zaangażowani w dzieje wojenne. Współczesne nam zaś są prezentacje Zespołu Szkół im. Z. Chmielewskiego oraz nałęczowskiego przedszkola.

   Na deser Głos Nałęczowa poleca strawę literacką. Do tego wykwintnego deseru mamy okazję poznać twórczość malarską Oktawii Żeromskiej. Nie zabrakło także chwili refleksji nad losem współczesnego człowieka w kontekście filozoficznych przemyśleń Ojca Świętego, które opisuje ks. Józef Zbiciak.
   Ponadto jak zawsze w Głosie Nałęczowa znajdziemy klimaty regionalne- od spotkań Regionalnych Towarzystw Kultury (tekst p. Haliny Bukowskiej), aż po tematy zdrowotne i rozrywkę miłą i lekką, jak wspominki zawodów wędkarskich.
Nie sposób omówić szczegółowo bogatej zawartości rocznika. Odsyłamy i życzymy udanej strawy duchowej!

  Przewodnik dla kuracjusza
   Zarówno kuracjusze, jak też zapewne wielu dociekliwych nałęczowian, chętnie zajrzy do wydawnictwa "Uzdrowisko Nałęczów- przewodnik dla kuracjusza". Autorzy rozpoczęli prezentację miasta od związanych z nim postaci Bolesława Prusa i Stefana Żeromskiego. W przystępnej formie zostały w przewodniku omówione najciekawsze atrakcje uzdrowiska- malowniczy park i niepowtarzalna architektura nałęczowskich dworków. Czytelnicy mogą tu zasięgnąć informacji o tym gdzie i jak spędzić wolny czas, a także zapoznać się z programami leczniczymi prowadzonymi w Zakładzie Leczniczym. Rzecz jasna- są także podane informacje praktyczne o urzędach i instytucjach. Dla lepszej orientacji zamieszczony jest plan miasta z naniesionymi winietkami omawianych w tekstach obiektów.

(Bogóś)
  • 32_glosnal
  • 32_przewodnik
  • 32_wiadokult
(0 głosów)