Napisane przez  B
21
Lip
2003

Z Nałęczowskiej Spółdzielni Rolniczo - Handlowej

Towarowiec już jesienią
   W domu towarowym przy 1 Maja wyłożone są już posadzki i trwają ostatnie prace budowlane. Jest to ostatni etap prac modernizacji obiektu.

Jednakże najtrudniejszą fazą przygotowań do uruchomienia handlu jest wyposażenie obiektu w meble, urządzenia chłodnicze, komputery i system monitoringu. W tej chwili kierownictwo jest na etapie rozmów z dostawcami sprzętu. Chodzi bowiem o wynegocjowanie jak najkorzystniejszych warunków zakupu wymienionych sprzętów, kosztują bowiem dość sporo. Ale również jest to kwestia profesjonalnego oprogramowania komputerowego dla handlu i szkolenia kadry w temacie obsługi nowoczesnych stanowisk.
   Jest wreszcie sprawa zaopatrzenia przyszłego supermarketu. Chodzi o odpowiednie "zarządzanie kategorią", czyli dostosowanie podaży do popytu na dane artykuły. "Obawiamy się samego początku, czyli dostosowania ilości i jakości (marki towarów) oraz szerokości asortymentu. Czwarty kwartał pokaże jaki powinien być asortyment. Oczywiście będą też ankiety dla klientów, skrzynka na ich życzenia i informacje od klientów. Chcemy także dostosować zaopatrzenie do sezonu, czyli być elastycznymi wobec potrzeb np. kuracjuszy w sezonie turystycznym" - informuje prezes Kobus. "Po uruchomieniu supermarketu, a będzie to za jakieś 2 miesiące i połączeniu w przyszłości handlu z usługami na piętrze, będzie to obiekt spełniający potrzeby handlowe w 80%. Nie będzie tu sprzętu RTV, AGD, mebli i art. motoryzacyjnych. Handel przemysłowy opieramy na sklepie przy targowisku".

Walne Zgromadzenie w NSRH
   24 maja 2003 odbyło się w NSRH Walne Zgromadzenie Przedstawicieli. Obecnych było 70% członków. Sprawozdanie z działalności gospodarczej i finansowej Zarządu za rok 2002 w imieniu Zarządu przedstawił prezes Grzegorz Kobus. Zapoznał on zgromadzonych również z kierunkami działania na rok 2003.
Przewodniczący Rady Nadzorczej Marian Paciak złożył sprawozdanie z działalności Rady Nadzorczej za rok 2002. Po tych relacjach Przewodniczący Komisji Rewizyjnej- Zbigniew Stępień złożył wniosek o udzielenie Zarządowi i Radzie Nadzorczej absolutorium. Uchwały o zatwierdzeniu powyższych sprawozdań oraz kierunku działania na rok 2003 zostały przyjęte jednogłośnie.
   Następnie miała miejsce dyskusja. Członkowie poruszali w niej różnorakie zagadnienia związane przede wszystkim z zaopatrzeniem sklepów. Był wniosek o dostosowanie sprzedaży do sezonowego zapotrzebowania sklepów w farby i lakiery. Poruszano także kwestię małej ilości pewnego sortu pieczywa i kłopotów związanych z okresowym brakiem pieczywa w dniach przedświątecznych (wiąże się to z "konkurencyjną" sprzedażą w tych dniach przez handel obwoźny). Oczywiście trudno dostosować zamówienie do popytu, ze względu na krótką trwałość pieczywa.
Członkowie mówili o kłopotach klientów z zakupami przez utrudniony dostęp do sklepu nr 5 (pod "Przepióreczką") oraz z nieczynnym wciąż domem handlowym. Oczywiście w tej kwestii poinformowano zgromadzonych o zbliżającym się terminie uruchomienia "Towarowca". Zostały przedstawione projekty obiektu handlowego i biur, w tym wygląd elewacji po zmianach, nowego zadaszenia i otoczenia budynku, a także plan zagospodarowania wnętrza.
Na zebraniu poruszono też problem zaopatrzenia sklepów w środki ochrony roślin. W tym temacie nie będzie jednak jakichś rewolucyjnych zmian. Tłumaczy się to nastawieniem sklepów NSRH na handel wielobranżowy, bez specjalnego uwzględnienia jakiegoś asortymentu towarów, które są dobierane optymalnie- w różnej jakości i ilości, bez dotykania spraw specjalistycznych.
W dyskusji padały pytania o sprzedaż nie wykorzystywanych przez spółdzielnię obiektów i placów. A chodzi tu o otoczenie "Ludowca" i Bazę Obrotu Rolnego w Drzewcach.
Prócz omówionych wyżej padły też wnioski o rozszerzenie rynków zbytu na pieczywo produkowane przez Nałęczowską Spółkę Handlową.
   Po dyskusji Zarząd przedstawił informację dotyczącą funkcjonowania utworzonych po 1999 roku podmiotów gospodarczych, których spółdzielnia jest udziałowcem: Nałęczów Zdrój Sp. z o.o., która osiąga bardzo dobre wyniki w sprzedaży wody mineralnej "Cisowianka" oraz Nałęczowska Spółka Handlowa zajmująca się produkcją pieczywa oraz gospodaruje targowiskiem i powierzchnią handlową, a osiąga również niezłe wyniki finansowe. Po uruchomieniu supermarketu Spółka zamierza osiągnąć wyniki gwarantujące pełną stabilizację.
Na koniec oddajmy głos prezesowi Kobusowi:
   "Rok 2004 będzie dla NSRH ostatnim w pięcioletnim okresie restrukturyzacji. Pod koniec lat '90 pojawiło się realne zagrożenie dla kontynuowania działalności przez spółdzielnię. Generalnie nastał trudny czas dla handlu w całym kraju, stąd też nie można oczekiwać jakichś rewelacyjnych osiągnięć. Ale nie należy też pozostawać obojętnym na wyzwania rynku, zwłaszcza że stoimy u progu wejścia do Unii Europejskiej. Istnieje szereg dalszych możliwości udoskonalania handlu, które zamierzamy wprowadzać w życie, a jest to informacja (np. przez radiowęzeł), oparcie podaży o "kalendarz detalisty" (święta, popularne imieniny) czy promocje. Obecnie można uznać, że sytuacja sp-ni poprawiła się w ostatnich latach. A było to możliwe dzięki zdecydowanym działaniom restrukturyzacyjnym realizowanym na podstawie programu na lata 1999- 2004. Dzisiaj nowe spółki radzą sobie dobrze, a zatrudnienie w nich znalazło kilkadziesiąt osób. Mamy nadzieję, że pod koniec przyszłego roku, mimo że stoją jeszcze przed nami trudne końcowe zadania związane z restrukturyzacją, spółdzielnia (z mniejszym co prawda majątkiem) znajdzie swoje miejsce wśród podmiotów gospodarczych działających na lokalnym rynku. Nałęczów jest miastem, które odwiedza co roku kilka tysięcy osób potrafiących stawiać wymagania dla miejscowej bazy handlowo - usługowej."

(Bogóś)
(0 głosów)