Napisane przez  BW
16
Mar
2007

Rozmowa z Bartłomiejem Zwolakiewiczem

uczniem klasy III B Liceum im. S. Żeromskiego w Nałęczowie.
- W tym roku szkolnym zostałeś laureatem konkursu, w którym nagrodą był wyjazd do Brukseli do Parlamentu Europejskiego. Jak udało ci się tego dokonać?


- Brałem udział w konkursie "Wiedza biletem do Brukseli" organizowanym i sponsorowanym przez eurodeputowanego pana prof. Zbigniewa Zaleskiego. Test konkursowy składał się z 35 pytań dotyczących ogólnych informacji, związanych z funkcjonowaniem UE - historii, powstania UE oraz instytucji Wspólnot Europejskich. Test był dostępny jest w trzech językach: angielskim, niemieckim, francuskim - w zależności od preferencji językowych kandydatów. Napisałem go w języku angielskim, a że sprawy Unii Europejskiej to mój konik, miałem szczęście znaleźć się w gronie laureatów konkursu. To był mój pierwszy taki konkurs, z tak rewelacyjną nagrodą.

- Co zapamiętasz na zawsze z wyjazdu do Brukseli, czy dowiedziałeś się czegoś nowego o pasjonującej cię Unii?
- Muszę przyznać, że ten wyjazd, chociaż krótki (wycieczka do Brukseli trwała od 06-10.11.06 r., ale sam pobyt w mieście trwał niestety tylko od 07-09.11. 06) był dla mnie wspaniałym doświadczeniem. Mogłem z bliska zobaczyć, jak funkcjonuje tak ogromna i poważna instytucja Parlament Europejski. Dzięki profesorowi Zaleskiemu poznałem wielu ciekawych ludzi m.in.: Jerzego Drożdża ze Stałego Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej oraz Vytautasa Landsbergisa, polityka, który po upadku komunizmu na Litwie piastował godność głowy państwa. W Brukseli zobaczyłem, jak pracuje Parlament Europejski. Jak to wszystko wygląda od podszewki. Zwiedziliśmy też wiele zabytków i ciekawych miejsc w Brukseli. Obowiązkowym przystankiem był Grande Place, czyli zabytkowe centrum miasta, które jest zarazem jednym z najpiękniejszych miejsc w całej Europie. Zostały wspomnienia, fotografie i mam nadzieję, że przetrwają niektóre znajomości.

- Jesteś w klasie maturalnej, szaleństwo studniówkowe za tobą, niebawem matura i co dalej?
- Tak, już niedługo matura; będę zdawał rozszerzoną maturę z historii, WOS-u i podstawową z j. angielskiego. Chciałbym studiować stosunki międzynarodowe albo politologię, najlepiej w Poznaniu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. A potem może praca asystenta jakiegoś europarlamentarzysty w Parlamencie Europejskim?
Zmotywował mnie ten wyjazd do Brukseli... Przekonałem się, że warto się uczyć, usilnie dążyć do celu, wytrwale pracować, aby w przyszłości zrealizować swoje marzenia.

Rozmawiała Bogumiła Wartacz
(0 głosów)