Napisane przez  BW
16
Mar
2007

Asy i damy OSP

   Podczas Walnego Zebrania OSP Nałęczów (03.02.2007) druhny: Agnieszka Ziembowicz, Agnieszka Korzeniowska, Monika Wójciak, Małgorzata Stypuła, Małgorzata Turek, Beata Turek oraz Iwona Mazur zostały uhonorowane odznaką "Strażak Wzorowy", zaś srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa został odznaczony dh Marcin Kozieł. Tego dnia strażacy z dumą patrzyli też na swój najnowszy nabytek - Mercedesa Benz Atego 1326.


   - Strażacy biorący udział w życiu naszego społeczeństwa dają świadectwo patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny, realizując w praktyce najlepszą z cnót - szlachetny nakaz niesienia pomocy bliźnim i ratowania wspólnego dobytku. - mówił naczelnik Roman Lech Kamola - Przed strażakami stoją szczególnie trudne zadania, których realizacja jest statutowym celem naszej organizacji, a dalsze jej funkcjonowanie zależne jest od zaangażowania wielu ludzi dobrej woli.

STATYSTYKA RATOWNICZO -GAŚNICZA
   Nałęczowska OSP, licząca w sumie zarządem i kobiecą drużyną pożarniczą 71 członków, miniony rok zaliczyć może do bardzo pracowitych. Strażacy brali udział w 100 akcjach ratowniczo-gaśniczych, w tym sześć razy wyjeżdżali do wypadków samochodowych, ugasili 36 pożarów, 57 razy wyjeżdżali do miejscowych zagrożeń i raz na fałszywy alarm.
   Starosta Puławski Sławomir Kamiński, goszczący na walnym zebraniu, gratulował strażakom efektywnej służby, przypomniał jednak, by nie zapomnieć o tym, że za każdą interwencją strażaków kryje się jakieś ludzkie cierpienie - Życzę, żeby ten nowy wóz, który otrzymaliście, był wam potrzebny jak najmniej, by nie było potrzeby używać go w akcji.

PEŁNA "STAJNIA" OSP
   Strażacy OSP Nałęczów mają czym jeździć. Oddział ratowniczo - gaśniczy dysponuje pięcioma pojazdami pożarniczymi: operacyjnym polonezem, lekkim samochodem gaśniczym Lublin, dwoma średnimi samochodami gaśniczymi STAR 244 i nowo zakupionym jeszcze nie wyposażonym w sprzęt Mercedesem Benz Atego 1326 i największym ciężkim samochodem gaśniczym na podwoziu Jelcza.

NAUKI CZAS
   Ubiegły rok to czas intensywnego szkolenia nałęczowskiej ekipy.
   - Szkoliliśmy się na 50 zbiórkach szkoleniowych oddziału ratowniczo-gaśniczego z zakresu udzielania pomocy medycznej, taktyki działań gaśniczych, bhp, prowadzenia działań ratowniczych, sprawiania i obsługi sprzętu - wyliczał naczelnik OSP Kamola podczas Walnego Zebrania - W listopadzie jeden ze strażaków odbył szkolenie II stopnia z ratownictwa medycznego w Zakopanem. Zaś wcześniej, w lipcu trzech druhów i dwie druhny uzyskały tytuł ratownika medycznego. Stan wyszkolenia oddziału ratowniczo-gaśniczego należy ocenić jako dobry. Wszyscy szeregowi strażacy są już przeszkoleni, rozpoczęło się szkolenie podstawowe sześciu świeżo przyjętych strażaków. Czternastu strażaków przeszkoliliśmy w zakresie dowódców sekcji, piętnastu operatorów sprzętu orazosiemnastu ratowników medycznych. Będziemy dążyć do tego, aby wszyscy strażacy ukończyli szkolenie z ratownictwa medycznego.

ASY 2006 Z OSP
   Słowami uznania za działalność ratowniczo-gaśniczą w minionym roku wyróżnieni zostali strażacy: Grzegorz Lalak, Marcin Gawdzik, Jarosław Tarka, Aleksander Rząd, Eugeniusz Sałęga i Mariusz Kamola. Natomiast w szkoleniu pożarniczym wyróżnili się druhowie: Maksymilian Piech, Sławomir Stypuła.
   W działalności organizacyjno-gospodarczej wyróżnili się Joanna Kozieł-Rząd, Eugeniusz Sałęga i Andrzej Wojciech Gawdzik.

UDAŁO SIĘ
   Na walnym poinformowano także zebranych o działalności gospodarczej OSP.
   Biuro zarządu OSP, które mieści się na parterze budynku hotelowego wzbogaciło się o kserokopiarkę oraz o komputer, znacznie usprawniające pracę administracyjną.
   - W roku 2006 w budynku wypoczynkowym wykonaliśmy remonty m.in.: elewacji z dociepleniem ściany wschodniej o powierzchni 103m2, wymieniliśmy okna na klatce schodowej oraz w kotłowni na łączną kwotę 26.535 zł - dh Maria Raba przypomniała w swoim sprawozdaniu bilans wydatków i dochodów OSP w 2006 roku. - Za dofinansowanie z Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego i własnych środków zakupiliśmy m.in.: kompletną deskę ortopedyczną, ubrania specjalne pożarnicze, radiostacje, węże gaśnicze na łączną kwotę około 30 tys. zł. Urząd Miasta zakupił strażakom niezbędne akumulatory oraz dofinansował zakup mercedesa.

WYRAZY WDZIĘCZNOŚCI
   Za każdą ofiarowaną złotówkę oraz pomoc rzeczową w imieniu kolegów i koleżanek dziękował również prezes OSP Włodzimierz Sudziński.
   - W pracy naszej jednostki Zarząd OSP spotkał się ze skuteczną pomocą ze strony Urzędu Miasta i Rady Miejskiej, Zarządu Gminnego ZOSP RP i jego komendanta, Zarządu Powiatowego i Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP oraz Komendy Powiatowej i Komendy Wojewódzkiej PSP. Za co w dniu walnego zebrania serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również spółce "Nałęczowianka" za comiesięczne wspieranie nas napojami chłodzącymi, na potrzeby akcji gaśniczych oraz Zakładowi Leczniczemu "Uzdrowisko Nałęczów" za umożliwienie strażakom - ratownikom pobytu w SPA oraz na sali gimnastycznej w celu podniesienia sprawności fizycznej. Serdecznie dziękujemy przyjaciołom i sympatykom naszej strażackiej organizacji. Szczególnie podziękowania składamy: komendantowi Wojewódzkiemu PSP w Lublinie st. bryg. Andrzejowi Gregorkowi oraz komendantowi powiatowemu PSP w Puławach st. bryg. Zbigniewowi Czępińskiemu, Bankowi Spółdzielczemu i jego prezesowi Grzegorzowi Bednarczykowi. burmistrzowi miasta Andrzejowi Ćwiekowi oraz przewodniczącej Rady Miasta p. Marcie Głos. Dziękujemy również prezesowi Zarządu Wojewódzkiemu w Lublinie Marianowi Starownikowi oraz dyr. Biura Zarządu Wojewódzkiego Tadeuszowi Szyszce.

JEST SPRAWA
   Strażakom z OSP Nałeczów zazdroszczą koledzy z innych ochotniczych straży, szczególnie pachnącego jeszcze farbą, nowiutkiego mercedesa. Jednak i nałęczowscy strażacy mają nie jeden twardy orzech do zgryzienia. Od lat ciągnie się sprawa niebezpiecznego skrzyżowania ulic: Poniatowskiego, Dulębów i Granicznej. Brak pewnego ostrzeżenia samochodów przed wyjeżdżającymi do akcji wozami strażackimi i problem miejsca po kwietniku- trawniku na środku skrzyżowania. Czy w tym roku uda się sprawę rozwiązać?
   - Niestety, coraz częściej wyjeżdżamy do wypadków drogowych. Mamy coraz lepszy sprzęt i wyszkolonych ratowników, mogących udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej - tłumaczy Marcin Gronkowski, ratownik praktykujący w OSP Nałęczów - W takich sytuacjach sprawdza się deska ortopedyczna, którą wreszcie mamy i kołnierz ortopedyczny. Przydałaby się nam jeszcze specjalna kamizelka KEDA, unieruchamiająca cały odcinek kręgosłupa.
   Jak widać potrzeb jest wiele, jak wszędzie. Pocieszające dla strażaków jest jednak to, że w tym roku ksiądz Jacek Bartecki ma zostać ich duszpasterzem.

WŁADZE OSP NAŁĘCZÓW od 25.02.2006

  • prezes OSP - Włodzimierz Sudziński
  • I wiceprezes i naczelnik OSP - Roman Lech Kamola
  • II wiceprezes - Eugeniusz Sałęga
  • z - ca Naczelnika - Grzegorz Lalak
  • sekretarz - Marcin Gawdzik
  • skarbnik - Joanna Kozieł - Rząd
  • kronikarz - Andrzej Wojciech Gawdzik
  • członek - Grzelak Daniel
  • członek - Grzegorz Walczak
    (tekst i foto BW)

(0 głosów)