Napisane przez  BW
19
Lis
2009

Kolejowa brama Nałęczowa

Po dwóch latach trzyetapowego remontu za łączną kwotę ok. 1,5 mln zł możemy się poszczycić dworcem stacji kolejowej Nałęczów na miarę XXI wieku. 18 listopada został on poświęcony i uroczyście otwarty przez: Pawła Chmielewskiego dyrektora PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Lublinie, starostę puławskiego Sławomira Kamińskiego oraz burmistrza Nałęczowa Andrzeja Ćwieka.

Uroczystość uświetnił nawet pan Bolesław Prus z Oktawią Żeromską (czyli lubelscy aktorzy Jan Wojciech Krzyszczak i Beata Pietroń, goszczący na naszej okładce) oraz Jesienne Entuzjastki w strojach z XIX w. Wiceprezes TPN Jerzy M. Sołdek opowiedział o historii m.in. zabytkowego budynku i "wędrówce" nazwy stacja Nałęczów z Sadurek do Drzewiec w 1924 roku.

- Wygląd dzisiejszej stacji Nałęczów to przykład dobrej współpracy spółek kolejowych - informował dyrektor Paweł Chmielewski - W I etapie dokonano remontu instalacji centralnego ogrzewania wraz z remontem kotłowni. Druga część modernizacji miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów. Zakres prac objął instalację systemu monitoringu wizyjnego, który wraz innymi systemami na dworcach w Dęblinie, Białej Podlaskiej, Łukowie, Kraśniku i Trawnikach, włączony jest do wspólnego centrum obsługiwanego przez pracowników ochrony w gmachu PKP przy ul. Okopowej w Lublinie. Trzeci etap zadania obejmował kompleksową modernizację zarówno ogólnodostępnych powierzchni wewnątrz budynku (wystrój wnętrza holu kasowego i poczekalni wykonano zgodnie z projektem Pracowni Architektury Adam Wójcik Studio), elementów zewnętrznych, jak i samego otoczenia.

Odnowiony zabytkowy budynek dworca kolejowego, widoczna informacja wizualna, ogólnodostępny sanitariat przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych, parking nawet dla rowerów, to teraz bardzo efektowna wizytówka gminy uzdrowiskowej, pretendującej do goszczenia drużyny piłkarskiej podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 i chwała właścicielowi obiektu spółce PKP S.A. za tę inwestycję. Gospodarz terenu Gmina Nałęczów ufundowała nową wiatę przystanku PKS. Zaś spółki PKP S.A wspólnie z PKP PLK S.A. Zakład w Lublinie dokonały przebudowy peronu nr 1. Jest nowe oświetlenie, ławki, kosze. Wykonano również nowy peron do wsiadania dla pasażerów kolejki wąskotorowej.

- Zamontowana tablica z napisem Nałęczów Wąskotorowy jest pierwszym krokiem w kierunku przywrócenia wycieczkowego pociągu "Nadwiślanin" przewożącego jeszcze przed kilku laty turystów po pięknych zakątkach Płaskowyżu Nałęczowskiego - mówił dyr. Paweł Chmielewski - Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim zapowiada, po uzyskaniu dotacji unijnych, przywrócenie tej atrakcji turystycznej. Warto zobaczyć tę perełkę architektury, oby więcej takich dworców w Polsce.

(BW)
(0 głosów)