Napisane przez  BW
10
Mar
2008

Zawsze wzwyż

Rozmowa z Anną Matraszek-Furtak, pełniącą obowiązki dyrektora Zespołu Szkół im. Z. Chmielewskiego w Nałęczowie

- Od 28 stycznia pełni Pani obowiązki dyrektora ZS im. Z. Chmielewskiego. Czy była to trudna decyzja - podjąć się kierowania szkołą, którą niektórzy, nie wiedzieć czemu, spisali już na straty?
- Oczywiście decyzji tej nie podjęłam pochopnie. Zdaję sobie sprawę z trudności, ale także wiem jaki potencjał kryje ta placówka. Niemal 80 lat tradycji (szkoła istnieje od 1929), tysiące wykształconych absolwentów, oddani swojej pracy nauczyciele i pracownicy. Również fakt, że jestem absolwentką tej szkoły zobowiązuje mnie do solidnej pracy.
- Nowy dyrektor - nowe, świeże spojrzenie na szkołę, którą Pani zna doskonale. Jakie ma Pani priorytety i pomysły na ten Zespół Szkół?
- "Semper in altum"( "Zawsze wzwyż") te słowa to motto naszej szkoły. Młody człowiek, absolwent Zespołu Szkół im. Z. Chmielewskiego oprócz solidnej wiedzy leżącej u podstaw dalszego kształcenia, został wyposażony w system wartości, szacunek dla innego człowieka, chęć pracy nad sobą. To nasz priorytet.
W tym roku będziemy prowadzić nabór do Liceum Ogólnokształcącego do klas o profilu: politechnicznym z rozszerzoną matematyką, fizyką i informatyką, biologiczno-chemicznym z elementami kosmetologii (z rozszerzonymi przedmiotami: biologia, chemia, zajęcia dodatkowe: makijaż, zabiegi upiększające, taniec) i klasę humanistyczną z elementami dziennikarstwa.
Ciekawą propozycję mamy dla tych, którzy myślą w przyszłości o pracy w służbach mundurowych. Jesteśmy w trakcie rozmów z Komendą Powiatową Policji w Puławach o utworzeniu klasy o profilu sportowo-policyjnym. Myślimy o upraktycznieniu nauki. We współpracy z ZL "Uzdrowisko Nałęczów" utworzymy klasę ekonomiczno-turystyczną oraz ekonomiczno-administracyjną. Ogłaszamy nabór do Zasadniczej Szkoły Zawodowej dwu- lub trzyletniej, kształcącej ogólnie oraz w ramach praktyk w wybranym zawodzie, m.in.: kucharz małej gastronomii, sprzedawca, fotograf, ogrodnik, blacharz samochodowy, monter instalacji gazowej, złotnik- jubiler.
Nasza ofertę kierujemy do absolwentów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. Kształcenie będziemy prowadzić w systemie stacjonarnym i zaocznym.
- Praca zawodowa, rodzina i do tego praca w samorządzie lokalnym - dużo obowiązków, wyzwań. Co motywuje Panią do tej pracy na rzecz społeczności . Co jest pracą, a co pasją?
- Jestem mężatką od 20 lat i mam 18- -letniego syna Karola. Z pasją i, mam nadzieję, wzajemnym zrozumieniem od 25 lat pracuję z młodzieżą - uczę przedmiotów ekonomicznych. Drugą kadencję pełnię funkcję wiceprzewodniczącej Rady Gminy Wąwolnica. Wszystkie te role pełnię z zaangażowaniem i pasją. 

Rozmawiała Bogumiła Wartacz
(0 głosów)