Napisane przez  IN
10
Mar
2008

Z kuchni babci Frani

Cykl wydawniczy "Gazety Nałęczowskiej" ostatnio się wydłuża, toteż płonna okazała się moja nadzieja na zalecenie Państwu wykorzystanie okresu wielkiego postu do wszelkich remanentów kalorycznych, podsumowań wagowych, bilansów dietetycznych. Sądzę jednak, że po obfitościach świątecznych takie remanenty na pewno warto będzie przeprowadzić. Dlatego odnotuję, co na ten postny czas polecała nasza już dobra znajoma "Kucharka Litewska". 

A więc zupy cytrynową, kartoflaną, szczawiową oraz rosoły z ryb. Jako danie podstawowe ryby i grzyby pod wieloma postaciami - obok kołdunków grzybowych i strudli z grzybami, szczupaki smażone, zapiekane z chrzanem i szpikowane, a także liny, sandacze, okonie - smażone. Menu wielkopostne urozmaicają takie, mnie dotąd nieznane ciekawostki, jak pierogi ruskie z farszem z wiazigi (wiaziga to żyły z jesiotra splecione i zasuszone), marchew z grochem suszonym, czy kotlety ze śledzi. A na deser ciasteczka: anyżowe, francuskie, wafle maślane. Tyle "Kucharka Litewska", natomiast pani Kazimiera Szlachetka z Cyganówki zgłosiła następującą potrawę bezmięsną na konkurs przepisów, ogłoszony w "Gazecie Nałęczowskiej" w marcu 2007 roku. Po wydatkach na świąteczne dania, przyda się pomysł na przygotowanie tańszego dania. 

KAPUSTA Z GROCHEM I ŚMIETANĄ 

Składniki: 
2 główki kapusty, 
0,5 kg grochu, 
1 litra śmietany,
200 g tłuszczu, 
łyżka mąki, 
sól, 
pieprz, 
sok z cytryny lub kwasek cytrynowy do smaku. 

Kapustę grubo poszatkować, owarzyć i odcedzić. Groch ugotować, rozetrzeć i dodać do kapusty. Dodać śmietanę oraz zasmażkę zrobioną z tłuszczu i mąki, doprawić i wszystko dokładnie wymieszać. 

A jeśli nie mają Panie jeszcze ciasta na na stół wielkanocny, oto przepis z nieocenionej "Kucharki Litewskiej": 

MAZUREK ORZECHOWY Z CZEKOLADĄ I JABŁKAMI 

Proporcya: 
6 jaj, 
3 f. cukru, 
1 f. orzechów, 
1 f. czekolady,
1 łyż. sucharka, 
trochę skórki cytryn., 
1 kieliszka wina, 
3 jabłka, 
1 łyż. masła. 

Sześć żółtek utrzeć do białości z 3 funta cukru; włożyć pół funta grubo utłuczonych orzechów, pół funta utartej czekolady, sporą łyżkę sucharka, trochę usiekanej skórki cytrynowej dla zapachu, sok z jednej cytryny, pół kieliszka wina, 3 winne jabłka obrane i starte na tarce. Wymieszać tę masę dobrze, włożyć ubitą pianę z białek, jeszcze pomieszać, wyłożyć na blachę, wysłaną papierem, wysmarowanym masłem lub woskiem, i wstawić do pieca. 

Życzę Państwu radosnego święta Zmartwychwstania 

Izabella Nowotny
(0 głosów)