Napisane przez  ID
19
Wrz
2002

Wymiany szkolne

Święta, jubileusze są po to, by je celebrować, a Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie miało ku temu w roku szkolnym 2001/2002 miłą okazję. Już dziesięć lat ma w nim miejsce aktywna polsko - niemiecka wymiana młodzieży z Gymnasium Vaterstetten k. Monachium i z Berufskolleg w Wuppertalu.
W 1992 roku z inicjatywy Urzędu Rady Ministrów odbyło się w Krakowie pierwsze spotkanie przedstawicieli szkół polskich i niemieckich, które miało na celu nawiązanie współpracy. Dla państw należących do Unii Europejskiej takie praktyki były "chlebem powszednim", natomiast dla "nowej" Polski stanowiły wielka atrakcję. W 1993 roku Urząd Rady Ministrów przekazał opiekę nad polsko - niemieckimi wymianami nowo utworzonej organizacji PNWM (Polsko- Niemiecka Wymiana Młodzieży - Deutsch-Polnishes Jugendwerk) z siedziba w Warszawie i w Poczdamie, która przez kolejne lata wspierała i nadal wspiera polsko - niemieckie inicjatywy - przy okazji pięknie dziękujemy PNWM za wieloletnia hojność na rzecz wymian, bez której partnerska działalność naszych szkół nie byłaby możliwa.

   PSLP w Nałęczowie należy do grona pierwszych szkół w Polsce, które nawiązały współprace z sąsiadami zza Odry. Dotychczas we wspólnych wyprawach wzięło udział ponad 250 polskich i niemieckich uczniów, oraz 30 nauczycieli, wśród których główna sprężyna zdarzeń są niezastąpione panie germanistki.
   W czasie pobytu gości z Niemiec prezentujemy im historię i dzień powszedni naszej szkoły, nasza miejscowość i okolice - podczas zajęć w szkole, spacerów, wędrówek i wycieczek autokarowych. Wspólne spędzanie czasu uatrakcyjniają spotkania przy ognisku, (z pieczeniem kiełbasek, a nawet barana), dyskoteki i zawody sportowe. Dbamy też o to, aby nasi goście zobaczyli miejsca pamięci (Muzeum Martyrologii na Majdanku), zabytki historyczne (pałac w Łańcucie, w Kozłówce, w Wilanowie, Zamek Lubelski i in.) W programie znajdują się rozmaite imprezy kulturalne (spektakle baletowe), wizyty w muzeach i na wystawach malarstwa. Nasi partnerzy poznają także polską codzienność biorąc bezpośredni udział w życiu rodzinnym swoich gospodarzy i doświadczając przysłowiowej polskiej gościnności. Ufamy, że daje im to pełniejszy obraz naszego kraju i regionu.
   Pobyt nałęczowskiej młodzieży w Vaterstetten jest nie mniej atrakcyjny. Mamy możliwość zobaczenia partnerskiej szkoły - nowoczesnej i świetnie wyposażonej, Monachium z jego wieloma zabytkami i ciekawostkami, malowniczych okolic Bawarskich Alp wraz z romantyczna trasą zamków Ludwika Bawarskiego, czy mozartowski Salzburg...
Wuppertal leży w pobliżu wielkich aglomeracji Zagłębia Ruhry takich jak Essen, Bochum, Duisburg, Dusseldorf. Ale mimo przemysłowego charakteru okolicy miasto ma również wiele do zaoferowania swoim gościom.
   Bardzo ważne, a może najważniejsze, są jednak w obu szkołach otwartość i gościnność naszych partnerów. Od samego początku odczuwamy opiek i serdeczność dużej grupy młodzieży, nauczycieli i dyrekcji każdej ze szkół. Kontakty szkolne przekształcają się w osobiste przyjaźnie między uczniami i nauczycielami. Poza tym wymiany sa zawsze okazją do bardzo atrakcyjnych i owocnych przeżyć, zarówno dla młodych gości z Niemiec, którzy zwykle po raz pierwszy odkrywają Polskę, jak i dla polskiej młodzieży przebywającej za Odrą. Najlepszym tego dowodem są wspomnienia uczniów, którzy swym chłonnym umysłem ale też krytycznym okiem obserwowali w kwietniu i czerwcu b.r. dwie bliskie geograficznie, ale mentalnie odległe rzeczywistości.

   Małgosia, lat 17: "...wymiana stała się dla mnie okazją do konfrontacji dwóch różnych kultur, polskiej i niemieckiej. Muszę przyznać, że nie zauważyłam między nami znaczących różnic dotyczących zainteresowań czy światopoglądu. Zaskoczył mnie brak pasji sztuką u Niemców, ale to może moja subiektywna ocena. Oprócz zawarcia nowych znajomości i spojrzenia na Polskę z nowej perspektywy wizyta gości była dla mnie ciekawym doświadczeniem, które nauczyło mnie tolerancji, otwartości na ludzi oraz pozwoliło przełamać lęk przed posługiwaniem się obcym językiem.
   Bożenka, lat 17: "Na wymianie dużo zobaczyłam, wiele zwiedziłam i jeszcze więcej się nauczyłam. Za to wszystko serdecznie dziękuję moim rodzicom i szkole, a wszystkim tym, którzy chcą wziąć udział w podobnym projekcie mówię; nie zastanawiajcie się, bo warto."

   W perspektywie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej niezwykle ważne są świadomość narodowa oraz znajomość kultur krajów członkowskich UE. Jestem przekonana, że wymiany szkolne wzorowo spełniają swą chlubną misję.

Izabela Daniel
  • 26wymiany
  • 26wymiany2
(0 głosów)