Napisane przez  EP, JJ
23
Gru
2012

Co słychać u nałęczowskich przedszkolaków?

Jeszcze niedawno witałyśmy dzieci rozpoczynające pierwszy lub kolejny rok szkolny w Przedszkolu im. A. Żeromskiego w Nałęczowie, a już razem z nimi wspominamy wydarzenia przedszkolne.

Wśród najmłodszych dzieci pierwsze dni w przedszkolu wywoływały najwięcej emocji, co wiązało się najbardziej z obawami trzy- i czterolatków przed rozstaniem z rodzicami. Stopniowo "maluchy" poznawały nowe miejsce i okolice przedszkola. Uczyły się, jak być przedszkolakiem, bardziej aktywnie uczestniczyły w zajęciach, odbywały pierwsze wycieczki przyrodnicze, coraz chętniej brały udział w uroczystościach grupowych i przedszkolnych.

Razem ze starszymi kolegami i koleżankami z zaangażowaniem brały udział w spektaklach teatralnych i audycjach filharmonicznych, które co miesiąc odbywają się w naszej placówce. Spotykały się z gośćmi odwiedzającymi przedszkole, a okazji do takich spotkań było wiele. Święto Przedszkolaka W ostatnim tygodniu września wszystkie dzieci obchodziły Dzień Przedszkolaka. Właściwie Dni Przedszkolaka, bo imprezy plenerowe, wyjazdowe i w przedszkolu zaplanowano na dwa dni. W ogrodzie przedszkolnym odbyły się zabawy sportowe prowadzone przez Joannę Paprocką - trenerkę z Zespołu Szkół im. Z. Chmielewskiego w Nałęczowie i Annę Jędrzejewską- trenerkę LKS Cisy Nałęczów. Sportowe rozgrywki rozpoczęły się rozgrzewką, później dzieci brały udział w różnych konkurencjach sprawnościowych i otrzymywały punkty według wcześniej określonych zasad. Przedszkolaki wymyślały nazwy dla swoich drużyn, np. "Barcelona", "Piłkarze", "Polska" i dzielnie walczyły o zwycięstwo. Niektóre z nich grały w strojach polskiej reprezentacji, wszystkie zgodnie z zasadami fair play, bardzo zaangażowane i szczęśliwe.

Innym ciekawym wydarzeniem były zabawy muzyczne prowadzone przez rytmika, Adama Witkowicza. Dzieci słuchały utworów granych na gitarze, tańczyły, uczyły się piosenek, samodzielnie tworzyły muzykę, grając na kolorowych rurkach; wystukiwały rytm na bębnie, który nosił nazwę "jembe" i tak, jak poprzedni instrument był on dla nich wielką niespodzianką, chociaż starsze przedszkolaki poznały już wiele instrumentów w czasie koncertów muzycznych w przedszkolu. Dużą atrakcją były zabawy z j. angielskim, które poprowadził pan Anthony z Nigerii. Dzieci przekonały się, że niezależnie od języka, w jakim się porozumiewamy, i koloru skóry można czerpać radość ze spotkania z innymi ludźmi. W przedszkolu czuło się odświętną atmosferę, dzieci bawiły się w grupach z nauczycielkami, otrzymały cukierki od pani dyrektor i balony przekazane przez Martę Hanus-Stańczyk, kierowniczkę "Apteki w Belwederze". Najstarsze dzieci: pięcio- i sześciolatki pojechały jeszcze na wycieczkę do Puław, do Krainy Zabaw. Dla niektórych była to pierwsza wycieczka autokarowa. Nowe wrażenia, okazja do poznawania kolegów, koleżanek z innych grup, ale przede wszystkim możliwość korzystania z atrakcji w Krainie Zabaw: wspinania się, zjeżdżania, pokonywania przeszkód, wymyślania wspólnych zabaw, do których zachęcało kolorowe otoczenie i miła atmosfera. Wszystko to sprawiało dzieciom ogromną radość. W przedszkolu swoje święto obchodzili także chłopcy, bo nie zapomnieliśmy o Dniu Chłopaka. Dziewczynki złożyły im życzenia, a dzięki rodzicom był to też dzień prezentów.

Spotkania

Były również inne, ciekawe wydarzenia. W grupie II gościem przedszkolaków była Magdalena Partyka-Żydek, która jest strażnikiem miejskim. Opowiadała czterolatkom, na czym polega jej praca, przypomniała o bezpieczeństwie dzieci podczas jazdy samochodem, rowerem, uczyła jak zachować się w sytuacji, kiedy człowieka może zaatakować pies. Na koniec spotkania pani Magdalena wręczyła dzieciom odblaski i emblemat nałęczowskiej Straży Miejskiej. Natomiast dzieci ze starszych grup, pięcio- i sześciolatki, brały udział w spotkaniach z zaproszonymi do przedszkola policjantami. Naszymi gośćmi byli: sierż. sztab. Rafał Głos i sierż. Sebastian Koza z Posterunku Policji w Nałęczowie oraz asp. Daniel Krysa z IV Komisariatu Policji w Lublinie. Opowiadali o swojej pracy, demonstrowali sprzęt używany w akcjach policyjnych, zaprezentowali film edukacyjny i przeprowadzili test wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego. Policjanci uczyli dzieci, jak zachować się w sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu, podawali przykłady (np. spotkanie z nieznajomą osobą). Innej tematyki dotyczyły kolejne spotkania. Odwiedziły nas pielęgniarki: Iwona Michałek i Krystyna Muciek, która opiekuje się dziećmi w przedszkolu. Panie opowiadały o swojej pracy w szpitalu i w przychodni oraz o tym, jak zapobiegać chorobom, szczególnie w okresie jesiennym. Dzieci dzieliły się swoimi wiadomościami na ten temat. O zdrowiu mówił także nasz kolejny gość, Agnieszka Godlewska - instruktorka sportu. Przypomniała pięciolatkom, że różne formy aktywności ruchowej wpływają korzystnie na ich rozwój, zachęcała do czynnego wypoczynku. Następnie dzieci wykonały serię ćwiczeń. Opowiedziały, jak lubią spędzać czas z rodzicami i obiecały, że będą zapraszać rodziców do wspólnych zabaw sportowych.

W październiku rozmawiałyśmy z dziećmi o "Przedszkolu dawniej i dziś". Wspólnie zaprosiliśmy na spotkanie emerytowane nauczycielki przedszkola oraz Andrzeja Ćwieka - burmistrza Nałęczowa. Panie: Mieczysława Koput, Halina Robak i Zofia Woś opowiadały o swojej pracy, niektóre z pań o pracy w Ochronce. Zaproszone nauczycielki odpowiadały na pytania dzieci, przypomniały dawne piosenki i zabawy. Dzieci wyrecytowały wiersz o historii przedszkola, zaśpiewały piosenkę i wręczyły wykonane przez siebie upominki, co już jest stałym zwyczajem wobec gości w naszym przedszkolu. W podziękowaniu za spotkanie dzieci otrzymały słodycze.

Wyprawy

Wycieczki także były wspaniałą okazją do poznawania ciekawych ludzi. Co roku przedszkolaki odwiedzają różne miejsca w naszym mieście, a czasami zapraszane są do pomieszczeń, których dorośli mieszkańcy Nałęczowa nie mieli nigdy okazji zobaczyć. Tak było niedawno, kiedy dzieci z grupy II i V zostały zaproszone do Piekarni M. i K. Zubrzyckich. Dzieci przywitał Michał Zubrzycki, spotkały się z pracownikami, oglądały pomieszczenia piekarni i sklepu, urządzenia i sprzęt, poznały kolejne etapy pracy piekarza oraz oglądały różne rodzaje pieczywa wypiekanego w nałęczowskiej, rodzinnej piekarni. Na koniec spotkania dzieci otrzymały pyszne bezy, ptysie i świeży chleb. Przedszkolaki były także na wycieczce w Urzędzie Pocztowym, gdzie mogły obserwować "pocztowców" podczas pracy, a ich obserwacje przydały się później w zabawach "w Pocztę" w przedszkolu. Były także w Luxmedzie. Tam odwiedziły gabinet stomatologiczny, gdzie rozmawiały z panią stomatolog, Anną Surtel, o konieczności dbania o zdrowe zęby. Wizyta była okazją do przełamywania niechęci dzieci do wizyt u dentysty, a jedno z nich zdecydowało się nawet na przegląd zębów. Na pożegnanie przedszkolaki wręczyły obrazek. Pani doktor obiecała, że umieści go w gabinecie nad fotelem dla małych pacjentów.

Jak co roku, dzieci wybrały się na wycieczkę do Ochronki, dawnej siedziby nałęczowskiego przedszkola. Jan Kutnik oprowadził nas po budynku, zaprezentował dzieciom wystawę poświęconą twórczości Jana Koszczyc-Witkiewicza, architekta Ochrony. Przedszkolaki słuchały informacji o dawnym przedszkolu i rodzinie Żeromskich, niektóre opowiadały, że ich rodzice lub dziadkowie chodzili właśnie do tego przedszkola. Podczas kolejnej wycieczki starsze dzieci zwiedzały Muzeum S. Żeromskiego, przypomniały sobie wiadomości o rodzinie Żeromskich, bo ten temat jest stale obecny w naszym przedszkolu. Szczególnie interesowały się przedmiotami należącymi kiedyś do Adama Żeromskiego, o którym dzieci najczęściej mówią "Adaś". Zauważyły portret Adama na ścianie. - Taki sam, jak w naszym przedszkolu - komentowały. W holu przedszkola prezentowana jest kopia tego obrazu. Od wielu lat przedszkolaki składają kwiaty na grobie Adasia. Tym razem dzieci przekazały je kustoszowi muzeum, Przemysławowi Sołdkowi, gdyż Mauzoleum Adama Żeromskiego jest obecnie poddawane renowacji. Podczas kolejnej wycieczki, na cmentarz parafialny, dzieci odwiedziły grób Oktawii Żeromskiej i Ewy Szelburg-Zarembiny. Pamiętały także o grobach żołnierzy i grobach, o które nikt nie dba.

Szybko minęły pierwsze miesiące w przedszkolu. Kolejne znów dostarczą przedszkolakom wielu wrażeń. Podczas organizacji imprez, spotkań i wycieczek zawsze chętnie pomagają nam rodzice dzieci oraz inni przyjaciele przedszkola. W imieniu dyrektora przedszkola - Jolanty Madejskiej i wszystkich nauczycielek, bardzo za to dziękujemy.

autor: Ewa Piech, Jolanta Jesionek
(0 głosów)