Napisane przez  AŁ
16
Kwi
2007

Zimowe półkolonie

PIOTROWICE
   Gimnazjum w Piotrowicach zaproponowało swoim uczniom oraz ich rówieśnikom z okolicznych szkół, ciekawe propozycje spędzenia ferii zimowych (od 19 do 23 lutego 2007 roku). Chodziło o stworzenie młodzieży warunków do aktywnego wypoczynku, pokazanie jej aprobowanego społecznie sposobu spędzania wolnego czasu.

Dyrektor szkoły oraz wychowawcy doskonale wiedzą, że większość ich uczniów nie wyjeżdża nigdzie na wypoczynek zimowy. Dzieci siedzą w domach nudząc się, a niekiedy z powodu braku atrakcyjnych zajęć sięgają po używki lub wiążą się z nieformalnymi grupami. Te z rodzin patologicznych nie mają żadnych szans na rozwój bądź atrakcyjne spędzenie wolnego czasu.

   Odpowiedzią na oczekiwania środowiska lokalnego, była właśnie organizacja półkolonii. I rzeczywiście udało się zachęcić większość młodzieży do aktywnego udziału w programie. Do dyspozycji młodych ludzi oddano salę gimnastyczną oraz pracownię komputerową z dostępem do Internetu. Uczniowie mogli się spotkać z młodą pisarką; obejrzeć slajdy I. Boguty z wyprawy na Syberię; uczestniczyć w warsztatach rzeźby, prowadzonych przez Z. Strzyżyńskiego; pod profesjonalnym okiem B. Adamczyk ćwiczyć swoje umiejętności hafciarskie; rozegrać turniej rodzinny tenisa stołowego, piłki nożnej i siatkówki, badmintona; poprawić sprawność fizyczną na zajęciach aerobiku; wysłuchać pogadanek o zdrowym odżywianiu i środkach uzależniających.
   Nad organizacją całego przedsięwzięcia czuwali dyrektor W. Adamczyk, kierownik półkolonii E. Pyśniak oraz nauczyciele Gimnazjum. Jednak prawdziwym strzałem w dziesiątkę okazała się organizacja wyjścia do Atrium - na basen i do kręgielni oraz wyjazd do Lublina na lodowisko na Globusie. Zwłaszcza ta ostatnia inicjatywa spotkała się z dużym odzewem. W czwartek pięćdziesięcioosobowa grupa młodzieży przez ponad dwie godziny świetnie bawiła się w hali MOSiR-u. Uczniowie błyskawicznie opanowali podstawy łyżwiarstwa i doskonale radzili sobie na tafli lodowiska.

   Organizacja półkolonii nie byłaby możliwa bez pomocy i wsparcia życzliwych Gimnazjum osób. Dlatego pragniemy serdecznie podziękować G. Kobusowi i E. Gajewskiemu z Nałęczowskiego Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji oraz D. Klechowiczowi za udostępnienie wejścia do ATRIUM, a także Panu Burmistrzowi. Organizacja półkolonii udowodniła, że wśród uczniów i ich rodziców istnieje wielkie zapotrzebowanie na aktywny wypoczynek, a szkoła potrafi świetnie integrować lokalne środowisko.

A. Łuszczyńska
(0 głosów)