Napisane przez  AK, KG
16
Kwi
2007

Niezwykły tydzień

Szkoła Podstawowa w Drzewcach
   W naszej Szkole Podstawowej im. E.Szelburg Zarembiny w Drzewcach już po raz czwarty od 05-09 lutego 2007r trwał "Tydzień Promocji Zdrowia".


Poniedziałek
   Każda klasa robiła gazetkę ścienną na temat: Jestem zdrowy, bo jem owoce. Było wiele ciekawych pomysłów. Gazetki znalazły uznanie u zwiedzających.

Wtorek
   Przygotowywaliśmy zdrowe i smaczne kanapki, z dużą ilością warzyw. Hasło tego dnia brzmiało: Jestem zdrowy, bo jem warzywa. Gdy kanapki były gotowe, wszyscy uczniowie zebrali się na korytarzu, by zaprezentować swoje dzieła i poczęstować się nimi. Towarzyszyły temu informacje na temat wartości odżywczych i walorów smakowych poszczególnych składników. Kanapki były przepyszne.

Środa
   Odbył się sparing sportowy pomiędzy klasami. Ćwiczyliśmy w myśl zasady: Jestem zdrowy, bo ruszam się. Zmagania sportowe rozpoczęły się od gimnastyki przy muzyce, w której uczestniczyli nauczyciele i uczniowie. Klasy młodsze grały w piłkę nożną, a klasy starsze w piłkę siatkową.

Czwartek
   Przyszliśmy do szkoły bez książek. Ten dzień poświęcony był działaniom, które miały na celu uświadomienie wszystkim, jak zgubne są skutki ulegania nałogom. Pracowaliśmy w myśl hasła: Jestem zdrowy, bo jestem wolny od nałogów. Nałogom mówię: NIE. Wykonywaliśmy plakaty promujące życie bez używek. Powstały prawdziwe arcydzieła, skutecznie obrzydzające sięganie po papierosy, alkohol i narkotyki. Wszyscy autorzy zaprezentowali swoje prace. Można je oglądać na wystawie w stołówce szkolnej i korytarzu przy bibliotece.Każda z klas przygotowała także scenki rodzajowe.
   Uczyliśmy się też odmawiać, odrzucać propozycje "nie do odrzucenia", mogące pojawić się w życiu każdego młodego człowieka. Scenki o tematyce szkodliwości nałogów takich jak: papierosy, alkohol czy narkotyki były bardzo ciekawe i ostrzegały nas przed niebezpieczeństwem, jakie niesie sięgnięcie po używki.
   Nasze prace zostały nagrodzone. Każda z klas otrzymała gry planszowe ufundowane ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Nagrody wręczyli, zaproszeni na naszą uroczystość radni z Drzewiec Kazimierz Cierkoń i Zbigniew Kopiński. Uczniowie klasy VI uczestniczyli w spotkaniu z Leszkiem Iwaniakiem - terapeutą, pracownikiem MONAR-u w Puławach.
   Po południu do szkoły zostali zaproszeni nasi rodzice, którzy mieli okazję poznać problemy dotyczące zjawiska narkomanii wśród dzieci i młodzieży. Wysłuchali wykładu doświadczonego terapeuty, zajmującego się na co dzień młodzieżą uzależnioną.

Piątek
   Był ostatnim dniem tego niezwykłego tygodnia. Hasło dnia brzmiało: Jestem zdrowy, bo mam przyjaciół. Wszyscy okazywali sobie, w sposób szczególny, życzliwość i sympatię, a niektórzy nawet wyznawali miłość. Rozdana została poczta walentynkowa.W dniu tym dokonano także podsumowania całego tygodnia.
   Były to niezapomniane doświadczenia, które uświadomiły nam, jak ważny jest zdrowy styl życia.

Anita Kałdonek (kl.VI) i
Klaudia Głos (kl.IV)
(0 głosów)