Napisane przez  red
13
Gru
2008

Następcy Żeromskiego

Podczas uroczystości podsumowującej jubileusz 80-lecia powstania w Nałęczowie Muzeum Stefana Żeromskiego, zorganizowanej 20 listopada ( w 83. rocznicę śmierci autora "Popiołów") był czas na podziękowania, wykłady, koncert muzyczny oraz rozstrzygnięcie VI Konkursu Małych Form Literackich im. S. Żeromskiego.


Zwycięzcą VI edycji konkursu został Wojciech Karol Grabowski ze Świdnika (za min. opowiadania "Na końcu drogi", "Kilka małych słów"). Dwie równorzędne drugie nagrody jury przyznało Joannie Łukasiewicz-Janosz z Porąbki za "Szaleństwa na prowincji" oraz Magdalenie Pokrzyckiej-Walczak z Lublina za pracę "Źdźbło trawy". Wyróżnienia otrzymali: Wieńczysław Polaczek z Tarnowa za tekst "Wojny nie było". Nagrodę burmistrza Nałęczowa otrzymał Jerzy Jastrzębski z Chorzowa za "Wspominki Nałęczowskie" . Dwie równorzędne nagrody specjalne prezesa Zakładu Leczniczego "Uzdrowisko Nałęczów" odebrały: Magdalena Storc z Gimnazjum im. J. Czechowicza w Lublinie oraz ("Jaśminowa herbata") i Agnieszka Strzyżyńska z LO im. S. Żeromskiego w Nałęczowie. - Niezmiernie się cieszę, kiedy uda mi się zdobyć wyróżnienie bądź nagrodę w konkursie literackim. Czuję, że moja twórczość jest doceniana - mówi nałęczowska laureatka konkursu - Moje opowiadanie zatytułowane jest "Biec mimo wszystko". Opowiada ono o kobiecie, która przeżyła wielką tragedię, ale nie zrezygnowała z czerpania przyjemności z życia. Postawiła na sport i pomoc potrzebującym. Wybrała pasję, dzięki której dźwignęła się na nogi po śmierci swoich najbliższych. Proza Żeromskiego zawsze kojarzyła mi się z tematami bliskimi społeczeństwu, myślę, że wiele można wynieść z jego utworów. Zainspirowała mnie jego postawa wobec ludzi i sposób, w jaki pokazuje on świat. Stąd też temat mojej pracy.

Wręczenie nagród poprzedziły wykłady zaproszonych gości. "O drogach do Niepodległej" opowiadał dr Andrzej Stawarz , dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie. Następnie prof. Dr hab. Zdzisław Adamczyk mówił o działalności publicznej Żeromskiego w latach 1914-1920. W konkursie dla przewodników PTTK, zorganizowanym przez Muzeum S. Żeromskiego główną nagrodę wygrała Gabriela Czerwiec. Przewodnicy Ewa Samiec, prezes puławskiego oddziału PTTK, oraz Jan Denko z nałęczowskiego Oddziału PTTK.

Dyrektor Muzeum Lubelskiego Zygmunt Nasalski uhonorował władze miasta oraz Zakładu Leczniczego UN" i Towarzystwa Przyjaciół Zakałdu Leczniczego okolicznościowymi medalami za współpracę i wspieranie Muzeum S. Żeromskiego. Na deser została gratka - koncert prawnuka Oktawii Żeromskiej, Macieja Witkiewicza, któremu akompaniowała na fortepianie Joanna Drozdowska, apotem już strawa dla ciała skromny bankiet.

(RED)
(0 głosów)