Napisane przez  red
13
Gru
2008

W 90. rocznicę odzyskana niepodległości

W wigilię Święta Niepodległości, 10 listopada br. w sali widowiskowej Sanatorium Gospodarki Komunalnej koncertowali uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej w Nałęczowie z okazji 90. rocznicy Odzyskania Niepodległości.


Uroczysty koncert otworzyła dyr. Wioletta Sieczkowska- Kos przypominając historię utraty wolności, walkę o jej odzyskanie i rolę patrona szkoły I.J. Paderewskiego w drodze do niepodległego państwa polskiego.

Część artystyczną rozpoczęto symbolicznie datą 1795r, tj. III rozbiorem Polski.
Polonez "Pożegnanie Ojczyzny" Michała Kleofasa Ogińskiego wykonał Zbysław Mikowski z klasy fortepianu Wiesławy Gąsowskiej. Dalszą część koncertu wypełniły uczennice z klasy skrzypiec Krzysztofa Serwety: Weronika Wasiłek, Alicja Bujała i Adrianna Muciek, która przepięknie wykonała Mazura - Marcelego Popławskiego. Wystąpił też duet i tercet gitarowy (klasa Adama Kołtysia); Kacper Kisielewski z nauczycielem zagrali "Dwie kukułki". Ponieważ jednak dwie kukułki wiosny nie czynią; tercet: Anna Grzegorczyk, Przemysław Kosidło i nauczyciel, snuli marzenia o wolności w przepięknie wykonanym "Romansie" Gomeza.

Marzenia o wolności słusznie przerwała Marcelina Gniot (kl. fortepianu Grzegorza Serewy), wykonując "Musette" Leopolda Mozarta, bo na odzyskanie niepodległości i powrót Polski na mapę Europy, Polacy musieli czekać aż do 1918r.
W programie instrumentaliści przeplatali się z wokalistami klasy śpiewu Pani Bożenny Saulskiej: Ania Grzegorczyk solo wykonała "Maki" St. Niewiadomskiego, Iga Adamczuk -"Rozkwitały pąki białych róż" a duet: Ania Grzegorczyk i Ela Watros wykonały pieśń "O mój rozmarynie".
Całość uroczystości zamykał zespół wokalny ( przygotowanie - Małgorzata Formańska), który wykonał pieśni: "Ostatni Mazur", "Legiony" i "Przybyli ułani pod okienko". Wspólne śpiewy z widownią zakończyły kolejną lekcję patriotyzmu. I choć z widowni dały się słyszeć głosy o kontynuowaniu wspólnego śpiewania, koncert dobiegł końca tuż przed kolacją dla kuracjuszy.

(SOL)


Serdeczne podziękowania i gratulacje składam wszystkim Nauczycielom, uczniom i rodzicom za ich wkład w organizację Obchodów 90 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Swoje podziękowania kieruję również do Dyrekcji Sanatorium Gospodarki Komunalnej - Mirosława Kleczkowskiego, za udostępnienie sali i pomoc w strojeniu instrumentu, p. Krzysztofowi Mućkowi za wielokrotną dokumentację video foniczną, p. Mirosławowi Mazurowi za dokumentację fotograficzną. Dziękuje również przybyłym na tę uroczystość kuracjuszom i stworzenie pełnej podniosłego ciepła atmosfery.

Dyrektor Szkoły
Wioletta Sieczkowska - Kos


Święto niepodległości
Na zdjęciach: Po Mszy św. w intencji Ojczyzny - uroczyste złożenie wieńców na cmentarzu parafialnym przez władze miasta, TPN oraz m.in. przedstawicieli szkół, związek kombatantów z Nałęczowa.
Program uroczystych obchodów 11 listopada w Nałęczowie przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa przy wsparciu finansowym UM w ramach zadania publicznego w dziedzinie kultury. W ramach programu w NOK miał miejsce wykład członka TPN - prof. dr hab. Mieczysława Wieliczki na temat drogi do wolności Polaków oraz efektowny koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej.(red)


Niepodległa

Z mgieł politycznych
z ciemnych okopów
z walk między braćmi

Z dział rewolucji
z drużyn strzeleckich
z szabel Legionów

Z powstańczych pieśni
z zsyłek dalekich
z krzyży cmentarnych

Z wozu Drzymały
z nut fortepianu
ze snów stuletnich

Z pierwszej brygady
z szarej piechoty
z dni listopada

Polska powstała

Rom
(0 głosów)