Napisane przez  PTTK
10
Mar
2008

Uczniowie adoptują zabytki

Ślady przeszłości Ziemi Nałęczowskiej
Obiektem adopcji młodzieży Gimnazjum Publicznego w Nałęczowie jest pomnik poległych żołnierzy AK z oddziału "Szatana". Znajduje się on na skraju Lasu Zakładowego, na "polanie harcerskiej" . Za strony nauczycieli odpowiedzialne za realizację projektu są panie Barbara Wierzbicka, Małgorzata Żurek i Anna Maciążek. 

Celem projektu jest skupienie i zainteresowanie dużej grupy młodzieży gimnazjalnej wokół wspólnego działania, jakim będzie opieka nad zapomnianym pomnikiem upamiętniającym walki żołnierzy AK o wolną Polskę. 19 maja 1945 r. w lesie pod Nałęczowem, przy drodze prowadzącej do wsi Łubki zginęło 17 młodych ludzi, żołnierzy AK z oddziału "Szatana". Zostali zabici po przeprowadzeniu akcji na Nałęczów przez Grupę Operacyjną NKWD, która w tym miejscu urządziła zasadzkę. Z liczącego 30 osób oddziału ocalało tylko 13, wśród nich było kilku rannych. Obrabowane z ubrań ciała poległych Sowieci wrzucili do remizy strażackiej. Pochowano ich w zbiorowej mogile następnego dnia - pogrzeb stał się manifestacją patriotyczną,. Dopiero w roku 1996 dzięki staraniom środowisk kombatanckich, wystawiono poległym pomnik. Projekt pomnika przygotował Pan Stanisław Strzyżyński, dziadek naszej koleżanki, zaś w granicie wykonał go Pan Jan Dudek. 

Przygotowując się do adopcji pomnika, zbieraliśmy informacje związane z jego historią, wykonywaliśmy prace plastyczne i literackie, mające na celu przybliżyć uczniom gimnazjum wydarzenia sprzed 50 lat. Nasze prace związane z historią pomnika oraz bieżąca działalność są dokumentowane i prezentowane całej społeczności szkolnej. Na godzinach wychowawczych i lekcjach historii poznajemy historię walk żołnierzy AK, którzy przyczynili się do wyzwolenia naszej małej ojczyzny. Planujemy również wystąpić do Nałęczowskiego Oddziału Przewodników o pomoc w wytyczeniu szlaku śladami II wojny światowej. Corocznie będzie organizowany rajd przez Szkolne Koło PTTK ustalonym szlakiem. Na lekcjach historii, godzinach wychowawczych i apelu szkolnym młodzież poznała cele projektu oraz tło historyczne obiektu adopcji. Porządkowaliśmy teren wokół pomnika, a w rocznicę walki 19.05.2007r. złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze oraz minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych żołnierzy. Uczniowie stworzyli szereg prac plastycznych i literackich związanych z pomnikiem. 

Udało się nam dotrzeć do uczestników walk i przeprowadzić wywiad. W czerwcu zorganizowaliśmy wystawę wszystkich zgromadzonych prac i materiałów całej społeczności gimnazjum. Na 17 czerwca 2007 r. otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w VI Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów "Ślady Przeszłości" w Pałacu Kultury I Nauki w Warszawie, gdzie nasze stanowisko wystawowe cieszyło się sporym zainteresowaniem. 

Adoptując ten pomnik przywrócimy pamięć o nim, jego historii, znaczeniu i o ludziach z nim związanych. My, uczniowie gimnazjum zobowiązujemy się miejsce pamięci narodowej utrzymać w należytym porządku. 

SK PTTK
(0 głosów)