Napisane przez  Maria Mironowicz-Panek
22
Sty
2014

Konkurs o Złotą Różę rozstrzygnięty

20 listopada 2013 r., w 88. rocznicę śmierci Stefana Żeromskiego, odbył się finał IV Międzygminnego Konkursu Prozy Stefana Żeromskiego o Złotą Różę, organizowanego przez Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie. Tym razem miejscem zmagań konkursowych była Ochronka, nazwana imieniem Adama Żeromskiego, opisana przez pisarza w dramacie pt. „Róża”.

Repertuar konkursowy zawężony został w tym roku do utworów związanych z Powstaniem Styczniowym, a więc uczniowie przygotowywali fragmenty „Wiernej rzeki”, „Rozdziobią nas kruki, wrony” i opowiadania „Echa leśne”. Recytatorów oceniało jury w składzie:Wiesława Dobrowolska-Łuszczyńska, Ewa Łoś i Jerzy Sołdek, biorąc pod uwagę właściwą interpretację utworu, intonację, zabarwienie uczuciowe oraz ogólne wrażenie artystyczne. W konkursie wzięło udział 18 uczestników, zgłoszonych przez szkoły w Nałęczowie, Drzewcach, Rąblowie i Poniatowej.

Złotą Różę w kategorii klas I–III Szkoły Podstawowej otrzymał Jakub Głuchowski z SP w Nałęczowie, I miejsce zajęła Katarzyna Pochroń z SP w Nałęczowie, oboje pod kierunkiem p. Zofi i Piotrowskiej. W kategorii klas IV–VI Złotą Różę otrzymała Wiktoria Pawłocik z SP w Drzewcach, I miejsce – Monika Miazek, także z SP w Drzewcach, obie pod kierunkiem p. Alicji Olejnik, II nagrodę otrzymała Paulina Błaszczyk – SP w Nałęczowie, pod kierunkiem p. Sylwii Krysy. III nagrodę otrzymał Hubert Rak – SP w Rąblowie, pod kierunkiem Anny Śwideckiej. W kategorii gimnazjum Złotą Różę przyznano Alicji Borowińskiej z gimnazjum w Poniatowej, pod opieką Ewy Majchrzak, I nagrodę otrzymała Adrianna Maciek z gimnazjum w Nałęczowie, pod kierunkiem Teresy Mąkal, II miejsce zajął Piotr Ostrowski z gimnazjum w Poniatowej.

W kategorii szkoły średnie: Złotą Różę przyznano Ilonie Chudzik z LO w Nałęczowie, I miejsce zajęła Karolina Kołodziej z LO w Nałęczowie, II nagrodę otrzymała Kinga Godek z LO w Nałęczowie. Wszystkie trzy laureatki przygotowywała Alina Gomółka. Laureaci otrzymali upominki w postaci książek ufundowanych przez Muzeum Stefana Żeromskiego oraz słodycze tradycyjnie już ofiarowane przez Nałęczowskie Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji. Poczęstunek dla uczestników przygotowała Piekarnia Krzysztofa i Michała Zubrzyckich. Pomocą organizacyjną służyli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa – Regina Wojno i Jan Kutnik.

(0 głosów)