Napisane przez  JB
22
Sty
2014

Kręgosłup w kształcie S

Okło 80% dzieci w wieku 7–10 lat ma płaskostopie albo skrzywienie kręgosłupa. Wady postawy znajdują się na czele listy chorób cywilizacyjnych. Ujawniają się najczęściej w wieku szkolnym, mogą być wynikiem zaniedbań z okresu niemowlęcego.

Główną jednak przyczyną jest brak ruchu i długie przebywanie w pozycji siedzącej – w szkole, w domu przy odrabianiu lekcji, przed telewizorem, przy komputerze. Taki tryb życia prowadzi do osłabienia mięśni i obniżenia ogólnej sprawności organizmu. W konsekwencji dochodzi do zaburzeń postawy ciała, które pogłębiają się z czasem i utrwalają. Natychmiastowe korygowanie wcześnie wykrytej nieprawidłowości gwarantuje szybką poprawę i cofnięcie się zmian.

Jedną z częściej występujących wad postawy, a jednocześnie szczególnie niebezpieczną jest skolioza kręgosłupa. Schorzenie charakteryzuje się bocznym skrzywieniem kręgosłupa w kształcie litery S lub C. Nieleczona skolioza może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych, powodować dolegliwości bólowe, a nawet prowadzić do zaburzenia pracy narządów wewnętrznych, jak serce czy płuca. Specjaliści mówią o dwóch rodzajach skolioz – wrodzonej i idiopatycznej, którą w zależności od momentu powstania, określa się jako dziecięcą lub młodzieńczą. Skoliozy dziecięce, rozpoznawane do 3 roku życia, częściej występują u chłopców. W niektórych przypadkach deformacje mogą zmniejszyć się wraz z rozwojem dziecka, w innych – pogłębić się w krótkim czasie. Skoliozy młodzieńcze pojawiają się najczęściej w okresie „skoków” wzrostowych.

U większości osób ze skoliozą idiopatyczną jednym z pierwszych objawów jest spłycenie kifozy piersiowej (plecy stają się wówczas płaskie). Plecy płaskie zmniejszają wytrzymałość kręgosłupa, co w konsekwencji może predysponować do bocznego wygięcia kręgosłupa. Z charakterystycznych symptomów, które powinny nas skłonić do szybkiej wizyty u ortopedy, można wymienić:

  • niesymetryczne ułożenie łopatek
  • jedna łopatka jest bardziej wystająca lub obie nie leżą na jednej wysokości,
  • jeden bark lub biodro jest wyżej od drugiego,
  • „garb żebrowy”, widoczny przy pochylaniu się do przodu,
  • wał lędźwiowy, wytworzony przez zrotowane kręgi odcinka lędźwiowego
  • nierówna długość kończyn dolnych,
  • niesymetryczna talia.

Przyczyny deformacji kręgosłupa są różne i powinien określić je lekarz ortopeda. Najczęściej są wynikiem nieprawidłowej postawy ciała, przeciążania kręgosłupa, ale mogą być też spowodowane chorobą stawu biodrowego, mięśni, a nawet układu nerwowego.

Pamiętaj! Dziecko powinno trafić do lekarza ortopedy, zanim ukończy 3 miesiące. Wskazane jest jednak, by zostało obejrzane przez specjalistę już w pierwszym miesiącu życia. Najpewniejszym obrazowym badaniem jest USG ortopedyczne. Charakteryzuje się wysoką precyzją, jest bezpieczne, dlatego może być wykonywane u niemowląt.

W Luxmed Uzdrowisko-Nałęczów bania USG u niemowląt i dzieci wykonują doświadczeni specjaliści. Jeśli zauważysz jakiekolwiek symptomy sugerujące, że twoje dziecko może mieć wadę postawy, skonsultuj to z lekarzem ortopedą. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, na miejscu można wykonać również zdjęcie RTG.

Konsultacja medyczna: ortopeda dziecięcy – lek. med. Monika Sarna

(0 głosów)