Napisane przez  MA
23
Sty
2012

Przewodnicy działają 25 lat

Ponad stu przewodników z 28 kół przewodnickich w kraju uczestniczyło w dniach 11-13 listopada 2011 r. w spotkaniu jubileuszowym XXV-lecia działalności Koła Przewodników PTTK w Nałęczowie.

Uroczystości rozpoczęły się w sali miejskiego ratusza. W części oficjalnej wzięli udział przedstawiciele władz miasta: przewodniczący p. Wojciech Chamerski, burmistrz p. Andrzej Ćwiek oraz przedstawiciele ZG PTTK - m.in. Tadeusz Sobieszek, Andrzej Wasilewski oraz prezes Samorządu Przewodnickiego Stanisław Kawęcki. Gości witali - Maria Mironowicz-Panek i Krzysztof Zalech, prezesi Oddziału i Koła Przewodników PTTK.

Historię powstawania zorganizowanego przewodnictwa na tle historii nałęczowskiego uzdrowiska przedstawił Wiesław Wiącek, pierwszy prezes oddziału, a zarazem kierownik kursu przewodnickiego.

Podczas tej uroczystości uhonorowani zostali nałęczowscy przewodnicy. Złotą honorową odznakę PTTK otrzymali - Bogdan Pecio i Krzysztof Zalech, srebrną - Gerard Potakiewicz oraz odznakę "Zasłużony Przewodnik PTTK" - Maria Mironowicz- Panek. Stefan Butryn i Janusz Góra odebrali listy gratulacyjne od Wojewody Lubelskiego. Stefanowi Butrynowi - pierwszemu prezesowi Koła Przewodników, który prezesował przez 23 lata, list gratulacyjny wręczyli również Wojciech Chamerski - przewodniczący Rady Miasta i burmistrz Andrzej Ćwiek. Januszowi Górze przyznano medal "50 lat w PTTK".

W dalszej części obchodów, po zwiedzaniu uzdrowiska, goście zostali zaproszeni do Nałęczowskiego Ośrodka Kultury na koncert galowy z okazji Święta Niepodległości. W programie wystąpili artyści scen lubelskich. Na zakończenie pierwszego dnia, po kolacji, przewodnicki śpiew rozbrzmiewał jeszcze długo do późnych godzin wieczornych. Następnego dnia zwiedzanie. Trasa z Nałęczowa do Karczmisk, Wilkowa, na Żmijowiska, do Kluczkowic, a stamtąd do Opola Lubelskiego, gdzie oprócz prezentacji historii miasta gospodarze przygotowali tradycyjne wyroby regionalne - wędliny, wędzone ryby oraz opolskie "krówki", miody. Goście zostali zaproszeni także do degustacji wina produkowanego w miejscowej winiarni. Wieczorem zaś, w sali balowej Pałacu Małachowskich, polonezem rozpoczęto bal przewodnicki, którego motywem przewodnim były lata dwudzieste, lata trzydzieste. Można było zaprezentować kreacje wzorowane na modzie z tamtych lat. Najefektowniejsze stroje, zdaniem jury, prezentowali Ala Wrzosek, Ela Wojciechowska i Jurek Kowalski. Niespodzianką był recital fortepianowy Anny Kos.

W niedzielę, po mszy św. w zakopiańskiej kaplicy św. Karola Boromeusza, część grupy kontynuowała spacer po Nałęczowie, inni, po tanecznych trudach nocy wybrali się do SPA. Wspólny posiłek zakończył to 3-dniowe spotkanie w Nałęczowie. Mamy nadzieję, że pozostanie ono w pamięci uczestników. Liczymy, że przysporzy także turystów, którzy zachęceni gościnnością i urokami naszego regionu, zechcą przyjechać tu na dłużej.

autor: (MA)
(0 głosów)