Napisane przez  BW
18
Sie
2007

Nałęczowski Festiwal Tańca 2007

MOCNE WRAŻENIA
Takiej ilości i różnorodności dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych w Nałęczowie jeszcze nie widzieliśmy. Do udziału w Nałęczowskim Festiwalu Tańca organizowanym przez NOK, zgłosiło się 61 zespołów z Lubelszczyzny. Hitem festiwalu, trwającego od 8 do 10 czerwsponsorca, były warsztaty taneczne, w których wzięło udział ponad stu młodych adeptów tańca.


Marzenie Emilii Osińskiej-Marczak, instruktorki tańca z NOK ziściło się - dzięki pomocy dyrektor NOK Bogusławy Gałat, władz lokalnych, licznych sponsorów, udało się zorganizować profesjonalny festiwal tańca w Nałęczowie.

Organizatorzy, sprawili wszystkim miłą niespodziankę, zapraszając do poprowadzenia niedzielnej gali laureatów tańca Anitę Sokołowska, popularną aktorkę, rodem z Lublina. Zaś w piątek i niedzielę konferansjerem festiwalu był Daniel Arbaczewski, aktor lubelskiego Teatru Lalki i Aktora. Na scenie na placu przed Urzędem Miasta wierna publiczność i miłośnicy tańca mogli obejrzeć różnorodne formy tańca: od baletu klasycznego, przez taniec towarzyski, disco, hip-hop, modern po break dance. Było na co popatrzeć. Jurorzy mieli nie lada zadanie, w tej roli: - Irena Wodecka, choreograf i instruktor grupy tańca nowoczesnego "Etezja", Ryszard Kalinowski, choreograf i tancerz Lubelskiego Teatru Tańca oraz Hanna Strzemiecka, choreograf i instruktor Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej, która jest moim dobrym duszkiem, wierzyła, że uda się stworzyć ten festiwal - powiedziała przedstawiając jurorów Emilia Osińska-Marczak, dyrektor artystyczny festiwalu.

Po dwudniowych prezentacjach konkursowych, obradach na gorąco i po zakończeniu konkursu do późnego wieczora jurorzy ogłosili wyniki konkursu.

W kategorii młodszych wykonawców wygrał lubelski zespół "Ruta", prezentujący układ "Kalinka" i "Rock&rollowy świat". Jurorzy przyznali ex aequo trzy drugie miejsca i trzy trzecie miejsca. Wśród nagrodzonych w tej grupie znalazł się nałęczowski zespół "Tańczące Chochliki" ze szkolnym disco w eleganckich "mundurkach". Wyróżniono pięć zespołów w tym różowe pantery, czyli zespół "Pipi" oraz groźne wiedźmy w efektownych strojach, czyli zespół "Replay" w układzie "Sabat".
W starszej grupie wiekowej jurorzy nie przyznali pierwszego miejsca, za to znów hojnie obdarowali zespoły drugimi i trzecimi nagrodami ex aequo oraz wyróżniło cztery zespoły. Jedno z trzech trzecich miejsc zajęła "Galatea" w enigmatycznym układzie "Podwójne życie Weroniki".
Wyróżniono również instruktorów tańca za ich osiągnięcia: Magdalenę Bujak, Małgorzatę Kanię, Annę Dakotę oraz Emilię Osińską-Marczak.
Sukces, jak wiadomo, to zasługa wielu osób, tu również współpracy instruktorki tańca z Anną Rybiec, która od lat projektuje i własnoręcznie szyje wszystkie niesamowite stroje dla nałęczowskich grup tańca.

Nad NFT honorowy patronat objęli: marszałek Jarosław Zdrojkowski, starosta Sławomir Kamiński oraz burmistrz Nałęczowa, który jeszcze podczas inauguracji festiwalu stwierdził: - Dla nas najważniejszym elementem tańca jest to, że zostaje po nim niematerialna rzecz - wrażenie. Na widzach, jurorach, uczestnikach konkursu i warsztatów Nałęczowski Festiwal Tańca pozostawił ogromne wrażenie. Do następnego festiwalu!

BW

 

(0 głosów)