Napisane przez  ćma
11
Kwi
2008

Spacer ze smakiem

Inspiracja, improwizacja, impresja


Tym razem coś dla osób szukających spokoju i klasy - "Impresja". Kawiarnia i sklep z pamiątkami w jednym. Swoją lokalizację ta kombinacja znalazła w samym centrum Nałęczowa, w Ośrodku Kultury, na parterze.
Na górze znajduje się biblioteka miejska, więc idziemy po jedną z proponowanych pozycji. Następnie przy kawce i z lekturą w ręku mamy gwarantowane wspaniałe popołudnie w szlacheckim wręcz stylu. A jak skończymy już jedną, tylko dwa kroki dzielą nas od następnej wciągającej powieści.

Już same drzwi, jak i całe wnętrze zaskakują nas olbrzymią ilością kolorów i różnorodnością. Niesamowite zróżnicowanie wystroju bardzo utrudnia mówienie o jakimkolwiek stylu czy określonym kierunku, w jakim szli dekoratorzy tego miejsca, poza założeniem - "różnie". Nie ma tam dwóch takich samych stołów, co właściwie pozwala nam za każdym razem poczuć się jak w innej kawiarni - inaczej. Raz możemy zasiąść na tradycyjnych krzesłach, innym razem rozsiąść się szeroko na skórzanych, miękkich kanapach lub po prostu przycupnąć na ratanowych stołkach przy barze.

Na pewno nie znudzi nam się odwiedzanie tych progów. Po każdej też wizycie możemy być bogatsi o jakąś niepowtarzalną, ręcznie robioną, pamiątkę. Do kupienia jest bowiem moc najróżniejszych figurek, jak np. jamnik przebrany za pszczółkę, obrazków - zarówno reprodukcje dzieł znanych twórców, jak Goya czy Toulouse-Lautrec, jak i takie, które nie doczekały się jeszcze rozgłosu. Obok nich talerzyki, filiżanki i mnóstwo innych rzeczy, które czasami trudno nazwać. Można oglądać w nieskończoność, a i tak pewnie za każdym razem zaskoczy nas coś innego. Z całą pewnością nie brakuje wyobraźni ludziom, którzy tworzą to wszystko, co tam zastaniemy. Są zaskakujące rozwiązania, jak komplet do siedzenia zrobiony ze starego łóżka. Pomieszczenie jest jasne i duże. Jest bardzo kolorowo, cicho i wyjątkowo. Z głośników sączy się zazwyczaj klasyczna muzyka, nienachalna, raczej uspokajająca.
Można tutaj odpocząć, delektując się jakąś z wielu do wyboru kaw i herbat aromatyzowanych, deserem lub sokiem przyrządzonym ze świeżych owoców. Natomiast najbardziej zaskakująca jest różnorodność wódek do skosztowania. Oczywiście w repertuarze są jeszcze inne smakowitości.

Lokal nie należy do najtańszych, ale za to dostajemy naprawdę wysokiej klasy i smaczne specjały, które warte są powrotu. Tym razem toaleta nie wpływa na ocenę kawiarni. Ponieważ takowego pomieszczenia w samym lokalu nie znajdziemy. Nie oznacza to jednak, na szczęście, że jesteśmy od niej odcięci definitywnie. Można korzystać z tej należącej do ośrodka kultury. Wystarczy spytać, a ktoś z obsługi z pewnością wskaże nam drogę. Jest to lokal przeznaczony zdecydowanie dla poważnej klienteli i osób, które pragną opuścić Nałęczów z wyjątkową, niepowtarzalną pamiątką. Miejsce bardzo spokojne, jednak zaskakujące swoją różnorodnością i fantazyjnością, może nawet baśniowością...

Ćma Barowa
(0 głosów)