Napisane przez  red
22
Lut
2004

Perspektywy Kolejki Nałęczowskiej

Nałęczowska Kolejka Towarowa?
   Nadzieja zaświtała 3 grudnia 2003. Tego dnia kolejka, po raz pierwszy od lat przewiozła transport towarowy.
Wąskimi torami dostarczono wagon węgla ze stacji Nałęczów (tu dojechał normalnymi torami ze Śląska) do prywatnego odbiorcy w Karczmiskach. To tylko około 1/4 procenta tego, co kolejka przewoziła co roku jeszcze kilkanaście lat temu, ale naczelnik NKW, Stanisław Ogonek, spodziewał się że to dopiero początek nowego (czy raczej odnowionego) działu przewozów. Niestety, do końca stycznia, kiedy zamykaliśmy numer GN, nie trafił się żaden następny transport. Miejmy nadzieję, że kolejne transporty towarowe w końcu się pojawią. Gdyby tak się stało, kolejka mogłaby zarabiać do czasu, aż rozpocznie się

Sezon turystyczny
   Kiedy to Nałęczowska Kolejka Wąskotorowa prowadzi pociągi turystyczne. W tym roku będzie ich więcej niż kiedykolwiek, bo aż 16 (rok wcześniej było ich 11). Pierwszy pociąg turystyczny pojedzie 19 kwietnia, kolejne: 2, 16, 30 maja, 13 i 27 czerwca, 4 i 18 lipca, 1, 15 i 29 sierpnia, 5, 12 i 26 września a ostatnie 10 i 24 października. Kursy rozpoczynające się na stacji Nałęczów będą lepiej skoordynowane z "normalnotorowymi" pociągami pasażerskimi, Stanisław Ogonek, naczelnik Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej znalazł też lepsze miejsce na dwugodzinny postój biwakowy, zaplanowany w każdym kursie turystycznym.
   Poza pociągami "rozkładowymi" istnieje też możliwość specjalnego wynajęcia pociągu dla grupy. Na ten sezon już teraz napłynęły trzy zamówienia. Dla wcześniej zgłoszonych grup wycieczkowych możliwe jest też przedłużenie trasy do Opola Lubelskiego i Poniatowej.
(0 głosów)