Napisane przez  KK
23
Gru
2012

Wędrówki z kijkami

Mimo mroźnej aury, często mijamy uśmiechniętych ludzi, dzierżących w dłoniach kijki, dziarsko przemierzających Krainę Lessowych Wąwozów, czyli osoby uprawiające Nordic Walking.

Warto takim "Włóczykijem" zostać i dołączyć do grona tych, którzy spacerują po zdrowie.

Ta młoda forma sportu pochodzi z kraju "Tysiąca jezior"- czyli Finlandii, gdzie pierwotnie był to trening dla narciarzy biegowych. Nordic Walking może być uprawiany przez nieomal każdego, gdziekolwiek, ale najlepiej smakuje w naszej Krainie! Spacer po bajkowych o tej porze roku wąwozach, lasach, czy parkach połączyć można ze zwiedzaniem zabytków i muzeów.

To sport dla tych, którzy chcą zyskać zdrowie, stracić wagę, utrzymać kondycję. Może być uprawiany o każdej porze roku.

Jesteś indywidualistą, który lubi samotne wędrówki? To zdecydowanie coś dla Ciebie! Wolisz spacery w grupie, podczas których wspólnie można podziwiać nieodkryte zakątki naszego regionu i zwyczajnie... poplotkować? Kijki w dłoń i maszeruj z całą rodziną! Do rozpoczęcia przygody z Nordyckim Marszem wystarczą dobre chęci i specjalnie zaprojektowane kijki, które służą do odpychania się w czasie wędrówki. Ich używanie stymuluje pracę górnych partii mięśniowych, a jednocześnie sprawia, że spacer wydaje się łatwiejszy, lżejszy, bardziej stabilny.

Kijki utrzymują równowagę podczas chodu, sprawiają, że nasza sylwetka jest bardziej wyprostowana i nieco wysuniętą do przodu. Osoba zajmująca się tym rodzajem aktywności, angażuje do wysiłku większość mięśni ciała. Oprócz zdecydowanej poprawy humoru, główne zalety uprawiania Nordic Walking to: ogólna poprawa stanu zdrowia, krążenia i dotlenienie organizmu. Zimową porą musimy także zadbać o odpowiednie, ciepłe ubranie oraz buty. Kijki oczywiście zwiększają naszą stabilność, ale warto zaopatrzyć się także w obuwie o odpowiedniej na śnieg i lód podeszwie, można też zakupić raki - nakładki antypoślizgowe na buty. Zapraszam do wędrówek po Krainie lessowych Wąwozów, do zobaczenia na zimowym szlaku!

autor: Katarzyna Kucaba
(0 głosów)