Napisane przez  red
05
Cze
2006

Z Koła "Pstrąg"

   Poważnym problemem jest kłusownictwo - zwłaszcza na rzece Bystrej, na pstrąga. "Kłusownictwo jest traktowane w niektórych wsiach jak hobby - mówi Andrzej Paśnik - przeciągane są przez rzekę sznury, do nich zawieszone żyłki z kilkoma haczykami i robakami. Mamy społeczną straż, współpracujemy z komendantami policji w Nałęczowie i Wąwolnicy - oni delegują policjanta, który idzie z naszym człowiekiem na patrol. Sam człowiek ze straży ochotniczej to mógłby na kłusownika jedynie nakrzyczeć. A taki "mieszany" patrol to jest w sumie jakiś straszak na kłusownika, ludzie widzą, ze coś się dzieje, ktoś pilnuje, że rzeka jest patrolowana."


Kolejny poważny problem to zanieczyszczenie rzeki - "No, niestety - to kwestia takiego a nie innego wychowania ludzi." Faktycznie, najwyraźniej dla niektórych mieszkańców okolic Bystrej rzeka zdaje sie pełnić funkcję śmietnika. Na szczęście częste są postawy zupełnie inne: "Kiedy wiosną zeszłego roku sprzątaliśmy rzekę Bystrą (od Nałęczowa do Wojciechowa), akcja spotkała sie życzliwością i zainteresowaniem młodzieży." 14 maja 2005 rzekę razem z kołem "Pstrąg", stowarzyszeniem "U źródła" sprzątała młodzież ze Szkoły Podstawowej z Wojciechowa (uczniowie starszych klas), z Gimnazjum w Nałęczowie (i było też grupa starszych uczniów z nałęczowkiej SP) - W sumie w akcji wzięło udział około 80-90 uczniów. Wyzbierano wtedy około 250 worków śmieci. "W tym roku planujemy sprzątanie odcinka Nałęczów - Wąwolnica". - dodaje Andrzej Paśnik

Podstawową formą działalności koła "Pstrąg" jest oczywiście organizowanie zawodów wędkarskich. Główne zawody organizowane przez koło to zawody o puchar Jerzego Kursy (założyciela Koła) "Od trzech lat organizujemy zawody młodzieżowe - chcemy trochę zintegrować młodzież, zachęcić do wędkowania" - mówi Andrzej Paśnik - "takie wspólne spędzanie czasu, kontakt dzieciaków, młodzieży, dorosłych, przy wspólnym zajęciu, działa bardzo wychowawczo." Kolejne, trzecie już, zawody młodzieżowe odbędą się w końcu czerwca.
   19 lutego na Stawie Zdrojowym odbyły się zawody podlodowe o mistrzostwo Koła. Sędziował Ireneusz Stępień, Tadeusz Koput - wagowy (sekretarz).
Nalepsi byli:
1. Sławomir Tarka,
2. Henryk Mazurek,
3. Ireneusz Stepień.
Sukces odniósł junior Maciej Wójcik z Koła "Pstrąg" - pojechał ostatnio walczyć w mistrzostwach Polski - po tym jak zajął pierwsze miejsce w mistrzostwach województwa. Wśród kilkunastu imprez organizowanych w ciągu roku kilka to imprezy wyjazdowe w formie wycieczek - niewątpliwie sprzyjające integracji koła.

Roczny ranking zawodników;
1. Sławomir Tarka
2. Wojtek Wrzesiński

Sprawy organizacyjne
   29 stycznia 2006 w Domu Strażaka odbyło się, jak co roku Walne Zgromadzenie Członków Koła "Pstrąg" , z udziałem, między innymi: Starosty Żaby, burmistrza Wójcika, Tadeusza Belowskiego (opiekun koła z ramienia okręgu, Prezes Koła Puławy i Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZW- w jednej osobie).
   Przeprowadzono drobne zmiany w Zarządzie: Rafał Bieliński został odwołany z funkcji gospodarza koła i powołany na członka zarządu z obowiązkami koordynatora d.s. młodzieży. Na funkcje gospodarza powołano Tadeusza Koputa, który tym samym opuścił zarząd.
   Odznaczony został Krzysztof Olender (skarbnik koła), wyróżnieni "za zasługi dla wędkarstwa Lubelszczyzny" zostali kierownicy posterunków Policji w Nałęczowie i Wąwolnicy - Waldemar Tupaj, Zbigniew Zmora. Dyplom otrzymał prezes Stępień (Spóldzielnia Mieszkaniowa Przedwiośnie)

(0 głosów)