Napisane przez  red
17
Gru
2001

Uzdrowisko musi płacić

Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego

Naczelny Sąd Administracyjny w rozszerzonym składzie podjął uchwałę w sprawie podatku od należących do uzdrowisk nieruchomości, w których prowadzona jest działalność lecznicza.
   Zgodnie ze stanowiskiem NSA Uzdrowisko Nałęczów będzie musiało zapłacić Gminie 620 tys. podatku od nieruchomości za lata 1999-2000.

   Burmistrz Nałęczowa wysłał w marcu 2001 Uzdrowisku Nałęczów decyzję w której domagał się zapłacenia ponad 620.000 zł zaległego podatku. Zakład Leczniczy, zdaniem burmistrza, powinien płacić podatek od nieruchomości od wszystkich budynków (z wyjątkiem budynków przeznaczonych na cele bytowe i socjalne) łącznie z budynkami, w których jest prowadzona działalność lecznicza. Podatek miał być zapłacony za okres dwóch lat. 1.1.99, a więc od momentu komercjalizacji Uzdrowiska Nałęczów. Została wtedy zarejestrowana spółka akcyjna utworzona w celach gospodarczych.

   NSA uznał, że ZL UN miał obowiązek płacenia podatku od nieruchomości, także od obiektów w których prowadzona jest działalność lecznicza, tak samo jak od obiektów w których prowadzona jest typowa działalność gospodarcza, jako, że zdaniem NSA (a także SN) działalność lecznicza jest rodzajem usług, a te z kolei są rodzajem działalności gospodarczej. NSA powołał się na ustawę o działalności gospodarczej obowiązującej do 1.01.2001.
   Jednak ustawy tej nie stosowano do zakładów opieki zdrowotnej (na podst. art. 8a ustawy o zakładach opieki zdrowotnej z 1991 roku) - przypomniała strona UN. Reprezentujący ją radca prawny Jacek Król przekonywał, że nieruchomości, takie jak szpital kardiologiczny, pałac Małachowskich, sanatoria i zakład przyrodoleczniczy, nie są związane z działalnością gospodarczą. (działalność gospodarcza to działanie podejmowane w celu osiągania zysku). A lecznictwo nigdy nie było w UN działalnością dochodową. Pieniądze, które ZL UN otrzymuje od Kasy Chorych nie pokrywają kosztów leczenia pacjentów z tych kas. Dochodowe jest leczenie prywatnych pacjentów, ale i tak Zakład dopłaca do działalności leczniczej z zysków ze sprzedaży wody mineralnej. Sąd nie uznał tej argumentacji.

   Spór dotyczył tylko lat 1999-2000, jako że od 1. 01.2001 obowiązuje nowa ustawa Prawo działalności gospodarczej. Zgodnie z nią zakłady opieki zdrowotnej prowadzą zwykłą działalnością gospodarczą - nie znalazły się one wśród wymienionych w ustawie wyjątków.

red

(0 głosów)